Život a mince Karla IV. v expozici Táborský poklad na hradě Kotnov

Organizátor: město Tábor - Odbor kultury a cestovního ruchu, Expozice Táborský poklad
Místo konání: expozice Táborský poklad na hradě Kotnov, nádvoří hradu
Datum: Od: 04.04.2016 10:00
Do: 30.06.2016 16:00
Žánr: Jiné |
Město: Tábor
Okres: Tábor
Kraj: Jihočeský kraj
Cena: 20 Kč, snížené 10 Kč

Popis akce

Tématická výstava uspořádaná k 700. výročí narození krále českého a císaře Svaté říše římské, Karla IV. Dvanáct panelů návštěvníkům ve zkratce představí život, dílo a mince Karla IV.Společně s touto výstavou bude také uspořádaná výtvarná soutěž pro MŠ A ZŠ na téma: Namaluj si svého Karla IV. Výtvarná díla poté budou vystavena v expozici Táborský poklad společně s doprovodnou výstavou o Karlu IV. Nejlepší výkresy budou vyhodnoceny a odměněny dne 4. května v 17:00 hodin po přednášce významného historika a numismatika doktora Jiřího Chvojky.

Mince spolu s dalšími předměty denní potřeby byly objeveny v jednom z táborských domů v historickém centru. Nejprve se seznámíte s historií domu a prostřednictvím fotografií prozkoumáte klenební zásypy ukrývající první nález – unikátní gotické kachle z kamen, jejichž repliku v původní velikosti spatříte o něco dále. Kombinovaná výzdoba kachlí s andělem štítonošem nebyla až do doby táborského nálezu z našeho území známa.

Po té nahlédnete do dvou džbánů se 4000 kusy stříbrných mincí z jagellonského období, které byly ukryty pod podlahou v přízemí. Nechybí ani mince z německých měst a padělky. Kdo a proč poklad ukryl a jakou měl vlastně hodnotu? Napoví vám část výstavy věnující se penězům a zboží na sklonku středověku.

Nakonec vás čekají nálezy z odpadní jímky patřící převážně do vybavení domácnosti Václava Churáňka - městského písaře. Budete tak moci pocítit atmosféru prostřeného stolu, či si prohlédnout zbytky pergamenu a kožené obroučky na brýle. Výstavu doprovází krátký film přímo z archeologických záchranných akcí. Přijďte se podívat, co vše mohou ukrývat staré domy táborské.

Expozice je umístěna v budově renesanční sladovny v areálu bývalého táborského hradu (národní kulturní památky). Vstup přes dvůr Hotelu Dvořák.

Email:poklad@mutabor.cz
WWW:www.taborcz.eu
Otevírací doba:
Leden - duben / PO-SO 10:00 -12:00 13:00 - 17:00, neděle zavřeno
květen - září / PO - NE 09:00 - 12:00 13:00 - 17:00
říjen - prosinec / PO - SO 10:00 - 12:00 13:00 - 16:00, neděle zavřeno

Fotografie

Vyhledávání v databáziVyhledávání v kalendáři

TOPlist