Divadlo Oskara Nedbala Tábor / VINOBRANÍ

Organizátor: Divadlo Oskara Nedbala Tábor
Místo konání: Divadlo Oskara Nedbala - velký sál
Datum: Od: 13.01.2019 19:00
Do: 13.01.2019 00:00
Žánr: Divadlo | jiné
Město: Tábor
Okres: Tábor
Kraj: Jihočeský kraj
Předprodej: www.divadlotabor.cz/program/vinobrani-podzim-2018?backlink=67tww&viewmode=1
Cena:
380 Kč, 350 Kč, 320 Kč
 
 

Popis akce
Moravské divadlo Olomouc

Ju-Ju-Ju-Ju-Ju-Ju-lja… Já dlím u tvých vrat a zpíval bych rád…. Má krásná vílo kouzelná!

Třetí opereta táborského rodáka, v níž se snoubí chorvatský kolorit s vídeňským valčíkem, sborové písně a tance, milostné scény s komickými. Je příběhem vášnivé Vídeňanky, která zažehne srdce hned dvěma mužům najednou. Soky jsou v tomto milostném trojúhelníku otec a syn.

Letos uplyne 145 let od narození Oskara Nedbala (26. 3.). Při té příležitosti uvádíme tříaktovou operetu Vinobraní. Jako Die Winzerbraut (Vinařská nevěsta) zažila triumfální premiéru 16. února 1916 ve vídeňském Divadle na Vídeňce (během 5 let byla uvedena 270krát). Libreto napsal Leo Stein (osvědčený z předcházející Polské krve) spolu s Juliem Wilhelmem. Úspěch byl bouřlivý, kritiky příznivé.

V Čechách byla opereta uvedena dva měsíce po Vídni (17. 4.) tehdejší Vinohradskou zpěvohrou. Překlad pořídil, dílo režíroval a do hlavní role se obsadil Karel Hašler. Hudebně ho nastudoval skladatelův synovec Karel Nedbal (budoucí operní šéf v Olomouci). Dodnes je opereta v řadě divadel inscenována s Hašlerovými texty. V olomoucké inscenaci jde o písně Já jsem hrozně muzikální a Romeo a Julie.

Skladatel poté ještě dílo dvakrát upravoval - pro bratislavské Slovenské národné divadlo, jehož byl tehdy ředitelem (závěr se odehrává v Bratislavě), podruhé pro nově založenou Velkou operetu v Praze (dnes Divadlo v Dlouhé).

Hudební nastudování: Tomáš Hanák
Dirigent: Tomáš Hanák/ Petr Šumník


Fotografie

Vyhledávání v databáziVyhledávání v kalendáři

TOPlist