Václav Johanus: Nic není nemožné / Pozvánka na výstavu do Týna nad Vltavou

Organizátor: Městská galerie Týn nad Vltavou
Místo konání: náměstí Míru 37, Týn nad Vltavou
Datum: Od: 12.04.2019 18:00
Do: 19.05.2019 00:00
Žánr: Výtvarné umění | výstava
Město: Týn nad Vltavou
Okres: České Budějovice
Kraj: Jihočeský kraj

Popis akce

Příznivci umělecké tvorby předního grafika a ilustrátora Václava Johanuse si mohou od 12. dubna v Městské galerii v Týně nad Vltavou prohlédnout výstavu s názvem Nic není nemožné. Výstava je stručným průřezem tvorby zejména z posledních let a je určena dospělým i dětským divákům.

Vystavené práce jsou výběrem z téměř všech výtvarných disciplin, jimiž se autor zabývá: věnuje volné a užité grafice, knižní a novinové ilustraci, koláži a kreslenému humoru. Na výtvarné scéně se V. Johanus prosadil v oblasti kresleného humoru ve druhé polovině 60. let. Jeho kresbu charakterizovala přísně geometrická černá figurka inspirovaná lidovým folklorem. Z té doby jej čtenáři znají například ze zadních stránek Mladého světa, z Dikobrazu, Stadiónu nebo Domova. Postupně vytvořil tisíce obrázků, kreslených vtipů, novinových a časopiseckých ilustrací. K významným příležitostem patřila také spolupráce s Československou televizí na seriálu pro mateřské školy. Originální rukopis - typickou zjednodušenou až strohou výtvarnou formu, poetické ztvárnění a humor přenesl i do temper a grafik-serigrafií, které v autorově zpracování vynikají přesným soutiskem plných barev. Důležité postavení v umělecké práci autora zaujímá tvorba pro děti - od ilustrací například pro Sluníčko nebo Ohníček přes leporela, pexesa, omalovánky, vystřihovánky nebo trojrozměrné objekty. Ilustroval více než třicet knih pro děti a dospělé.  Poetika a kolorit jižních Čech zůstávají po celé tvůrčí období hlavním inspiračním zdrojem autora. Uspořádal přes 100 samostatných a účastnil se více než 210 společných výstav téměř po celém světě. Za grafiku, návrhy hraček, plakáty a kreslený humor získal významná ocenění.

Výstava ve vltavotýnské galerii Dům U Zlatého slunce, náměstí Míru 37,  bude slavnostně zahájena 12. dubna od 18:00 hodin a potrvá do 19. května 2019.

Studio Hrozen

Fotografie

Vyhledávání v databáziVyhledávání v kalendáři

TOPlist