Prácheňské muzeum v Písku – Václav Šebele (1835 – 1899)

Organizátor: Prácheňské muzeum v Písku
Místo konání: Prácheňské muzeum v Písku
Datum: Od: 01.03.2015 09:00
Do: 30.05.2015 18:00
Žánr: Výtvarné umění | výstava
Město: Písek
Okres: Písek
Kraj: Jihočeský kraj
Cena: děti, studenti, důchodci 20 Kč dospělí 40 Kč
Poznámky: Otevírací doba: UT-NE, 9-18 hodin V pondělí zavřeno.

Popis akce

Václav Šebele / V Písku ztracený venkovan

Vernisáž 1.3. od 15:00 hodin na nádvoří muzea.
Zahraje skupina Ritornello

Ukázkou tvorby nesmírně originálního tvůrce začíná po dvouměsíční přestávce rok 2015 Prácheňské muzeum v Písku. Pokračuje v mapování malířské scény centra Prácheňského kraje v 19. století - na Jana Zachariáše Quasta, kterému patřily prostory muzea na konci roku 2014, navazuje Václav Šebele. A kontrast mezi nimi snad ani nemůže být větší. Quast je malířem na porcelán a na sklo, malířem šlechticů, bohatých měšťanů a jejich vážně se tvářících ratolestí. To Šebele maluje na zadní strany čtvrtek svých studentů z písecké reálky a hlavním zájmem jeho tvorby jsou zablácené vesnické dvory, scény z chudých roubených chalup, otrhaní tuláci a bosé hrající si děti... Tak jak Quast zdokumentoval jihočeský svět horních vrstev své doby, Šebele provedl to samé s těmi nejchudšími. A oba dokonale a svým osobitým způsobem, Quast malířskou vytříbeností, Šebele originalitou námětu. Svým dílem tak jeden i druhý v podstatě nemají v celých Čechách konkurenci.

Václav Šebele se v 2. polovině 19. století stane dvorním píseckým malířem. Maluje fasády a vývěsní tabule, restauruje stará plátna a dokumentuje významné historické náměty. Syn venkovského mlynáře se usazuje natrvalo ve městě, k venkovu má však po celý svůj život vztah mnohem srdečnější. Je autorem řady obrazů v kostelích a kapličkách v okolí Písku, nespočtu akvarelů lidových návsí, dvorů a síní, stovek kreseb rázovitých postav z blízkých vesnic. Řadu z nich pak rozpracuje do podoby olejových obrazů. Většina z těchto pláten bude vystavena veřejnosti snad vůbec poprvé.

Výstava potěší všechny milovníky lidové architektury, regionální historie a žánrové malby 19. století, a i všechny obyvatele velké řady vesnic z píseckého, milevského a táborského okolí, od Putimi, Kluk a Smetanovy Lhoty, až po Držkrajov či Vlksice. Začíná v neděli 1. března, vernisáž od 15 hodin na nádvoří muzea doprovodí tóny 19. století hudební soubor Ritornello. Galerie Prácheňského muzea bude v Písku ztraceného venkovana Václava Šebele hostit až do 3. května tohoto roku.

Fotografie

Vyhledávání v databáziVyhledávání v kalendáři

TOPlist