Retrospektiva Václava Johanuse v táborské Galerii U Radnice

Organizátor: Město Tábor - Galerie U Radnice
Místo konání: Galerie U Radnice, Martínka Húsky 54, Tábor
Datum: Od: 21.03.2018 10:00
Do: 11.05.2018 16:00
Žánr: Výtvarné umění | výstava
Město: Tábor
Okres: Tábor
Kraj: Jihočeský kraj

Popis akce

Příznivci umělecké tvorby předního grafika a ilustrátora Václava Johanuse si mohou od 21. března prohlédnout reprezentativní výstavu, která je stručným průřezem uplynulých zhruba 50 let autorovy výtvarné činnosti. Výstava byla připravena k loňským 70. narozeninám, a pod názvem Retrospektiva ji prezentuje táborská Galerie U Radnice.

Vystavené práce jsou výběrem ze všech výtvarných disciplin, jimiž se autor průběžně zabývá: věnuje volné a užité grafice, knižní a novinové ilustraci, koláži a kreslenému humoru.

Grafik Václav Johanus (nar. 6. 7. 1947) žije a pracuje v Českých Budějovicích. Na výtvarné scéně se prosadil v oblasti kresleného humoru ve druhé polovině 60. let přísně geometrickou černou kresbou. Z té doby jej čtenáři znají například ze zadních stránek Mladého světa, z Dikobrazu, Stadiónu nebo Domova. Postupně vznikly tisíce obrázků, kreslených vtipů, novinových, časopiseckých a knižních ilustrací. K významným příležitostem patřila také například spolupráce s Československou televizí na seriálu pro mateřské školy. Rozhýbané obrázky, které bychom dnešní řečí označili jako animované, tehdy namluvil Per Nárožný.

Od 90. let kreslil na ekonomická a právní témata např. pro týdeník Ekonom, Právního rádce nebo Hospodářské noviny.  S Deníky Bohemia a Učitelskými novinami výtvarně spolupracoval více než padesát let. Originální rukopis - typickou zjednodušenou až strohou výtvarnou formu, poetické ztvárnění a vlídný humor přenesl od poloviny 70. let také do temper a grafik-serigrafií, které v autorově zpracování vynikají přesným soutiskem plných barev.

Poetika jižních Čech zůstává po celé tvůrčí období hlavním inspiračním zdrojem autora.  Současně mu také vyhovuje střídání výtvarných disciplin. V posledních dvaceti letech se zaměřil i na techniku koláže -  typické jsou propracované, v detailech dotažené černobílé nebo kolorované koláže s převážně prvorepublikovým koloritem. V užité grafice vytváří V. Johanus návrhy tiskovin, kalendáře, příležitostné tisky apod. K významným patřily realizace například pro Koh-i-noor, ČEZ, Všeobecnou zdravotní pojišťovnu, Jihočeskou energetiku, Edikt, a další společnosti.

Důležité postavení v umělecké práci V. Johanuse zaujímá tvorba pro děti - od ilustrací například pro Sluníčko nebo Ohníček přes leporela, pexesa, omalovánky, vystřihovánky nebo trojrozměrné objekty po ilustrování knížek. Svými obrázky opatřil více než třicet knih pro děti a dospělé.

Václav Johanus uspořádal více než sto samostatných výstav.  S jeho tvorbou se mohli zájemci seznámit takřka po celém světě v rámci více než 200 výstav společných. Je zastoupen v tuzemských a zahraničních sbírkách.  Za karikaturu, grafiku, hračky a plakáty získal významná ocenění. Je členem Sdružení Bienále Brno a Asociace jihočeských výtvarníků.

„Obsah volných, převážně snově romantických prací, je založený na uvolněné fantazii a hře. Ryby, voda, stromy a věci denní potřeby člověka mezi nimi v překvapivých kombinacích a setkáváních. Například petrolejka má podobu lidského obydlí, jehož okna září do měsíční tmy. Navýsost poetické jsou i drobné kresebné hříčky, v nichž používá písmo, například minuska písmene ´a´ je v jeho pojetí pohodlným křeslem, v němž sedí čtoucí si postava. To vše je dobré, a z výtvarné tvorby Václava Johanuse je zřejmé, že vyjádření dobra je pro něho základní lidskou potřebou, jakousi nutností přitakat životu v té nám tolik chybějící poetické podobě. Ostatně, jak jinak může smýšlet lyrik plnosti obyčejného života a básník jeho čisté formy?,“ charakterizuje tvorbu V. Johanuse výtvarný teoretik Jan Paul.

K výstavě byl také vydán obsáhlý katalog. Retrospektivu Václava Johanuse si mohou návštěvníci táborské Galerie U Radnice prohlédnout do 11. května 2018.

Studio Hrozen, 12. 3. 2018 

Fotografie

Vyhledávání v databáziVyhledávání v kalendáři

TOPlist