Rekonstrukce bitvy u Sudoměře

Organizátor: Plzeňský Landfrýd
Místo konání: Plocha u pomníku Jana Žižky, 386 01 Čejetice
Datum: Od: 28.03.2015 10:00
Do: 29.03.2015 17:00
Žánr: Jiné |
Město: Čejetice
Okres: Strakonice
Kraj: Jihočeský kraj

Popis akce

Urození páni, zemané, dobří měštěníni i drobotino všelijaká. Dne 28. měsíce března po 595. letech srazí se vojska Strakonických křížovníků, Píseckých žoldnéřů králových a Husitů pod vedením Jana Žižky z Trocnova a Břeňka ze Švamberku, v bitvě převeliké a slavné, mezi rybníky Markovcem a Škaredým.První větší vítězné střetnutí husitů s panským vojskem a strakonickými johanity. Husitská výprava měla dvanáct vozů, na čtyři sta pěších osob obojího pohlaví a devět jezdců. Zprávy o blížícím se útoku přiměly Žižku urychleně vyhledat výhodné postavení na malé výšině, k níž byl přístup jen úzkou šíjí mezi rybníky Markovcem a Škaredým a kterou ze zadu chránily další rybníky a bažiny. Rytířská jízda zahájila útok za soumraku.

Prvnímu sledu vznikly značné ztráty, druhému se však podařilo proniknout do samé blízkosti provizorní vozové hradby. Seskupení nepočetných obránců s krátkou čelní frontou nedávalo jízdě možnost uplatnit v rozvinutém šiku svou převahu. Hrdinný odpor bratří, kteří se “na špici” mohli vystřídat, záhy způsobil paniku mezi těžkooděnci, na něž se zezadu tlačili jejich spolubojovníci.

Rozklad královského vojska uspíšila hustá mlha, jež velitelům ztížila orientaci. Jednotlivé skupiny pokračovaly v boji s husity i s terénními překážkami, když však poznaly marnost svého úsilí, obrátily se na ústup a hnaly před sebou asi tři desítky husitů, které se jim při jejich výpadu z hradby podařilo zajmout. Ti pak byli vyměněny za panské zajatce, získané při dobytí Mladé Vožice.

Bitva vypukne o hodině čtrnácté po poledni a další střed vojsk bude v hodině šestnácté. Na bojišti uvidíte vojska pánů katolických, rytíře Strakonického velkopřevora, husitské pěšáky, vozy, koně, hákovnice i děla všelijaká. Též tábor vojanský kde zápoliti budou rytíři, hráti hudci znamenití i dováděti zruční komedianti.

V táboře tomto na bojišti slavném bude možno okusiti piva, vína i medoviny znamenité, též břuch rozličnými krměmi nacpati. Protož neváhejte a na Bitvu u Sudoměře pospěšte.

Historický festival, dobový jarmark, hry pro děti, šerm,vozová hradba. Předvede se více jak sto bojovníků!

Fotografie

Vyhledávání v databáziVyhledávání v kalendáři

TOPlist