Regionální muzeum v Českém Krumlově – Od Velké války k republice

Organizátor: Regionální muzeum v Českém Krumlově
Místo konání: Regionální muzeum v České Krumlově, Horní ulice 152, 381 01 Český Krumlov
Datum: Od: 17.07.2018 09:00
Do: 04.11.2018 17:00
Žánr: Výtvarné umění | výstava
Město: Český Krumlov
Okres: Český Krumlov
Kraj: Jihočeský kraj

Popis akce

U příležitosti 100. výročí ukončení první světové války a vzniku Československé republiky proběhne 17. 7. - 4. 11. 2018 v Regionálním muzeu v Českém Krumlově hlavní výstava sezóny s názvem „Od Velké války k republice“.

Vernisáž se bude konat 17. 7. 2018 od 18:00 hodin za účasti členů Klubu vojenské historie České Budějovice v dobových uniformách. Samotná výstava připomene období první světové války, jejíž průběh a konec vedl ke vzniku samostatné Československé republiky a formování národa. Významná část výstavy bude věnována legionářům, kteří se zásadním způsobem podíleli na zrodu a obraně nového státu.


Zmíněny budou také události na Českokrumlovsku, které vyhlášení republiky vyvolalo, především pak vznik župy Böhmerwaldgau 17. 11. 1918 a následný zásah československé armády.

K vidění budou různé druhy prvoválečných uniforem a zbraní. Vystaveny budou také unikátní kolorované fotografie ze západní fronty. Díky deníkům a korespondenci se podíváme na válečné události očima českých vojáků na straně legií i Rakouska-Uherska. Součástí výstavy budou válečné plakáty Vojtěcha Preissiga a návrhy Františka Kupky na zástavu 1. pluku československého vojska ve Francii. Opomenuty nebudou ani osobnosti, které se zasloužily o vznik Československa. Nahlédneme také do domácností z počátku první republiky, včetně dobových oděvů. Nejen pro děti budou vystaveny hračky a školní potřeby.

Fotografie

Vyhledávání v databáziVyhledávání v kalendáři

TOPlist