Přijdeš do chalupy….a..

Organizátor: Městské divadlo Český Krumlov, Sdružení podnikatelů cestovního ruchu Český Krumlov
Místo konání: Český Krumlov
Datum: Od: 17.02.2015 09:00
Do: 17.02.2015 15:00
Žánr: Jiné |
Město: Český Krumlov
Okres: Český Krumlov
Kraj: Jihočeský kraj

Popis akce

„Vážená paní hospodyně, vážený pane hospodáři........ naši bratři koledníci vás co nejsrdečněji pozdravuji. Prosíme o šťedrou koledu. Kus špeku na tu naši halapartnu a hlavně večer vás zveme do místního pohostinství na maškarní meryndu!!“

Masopust, tedy období od Tří králů do Popeleční středy, byl svátkem hodování. Na královském dvoře se konaly hostiny, ve městech tancovačky a na vesnici vepřové hody – a vše vyvrcholilo maškarní zábavou na masopustní úterý, tedy v úterý před Popeleční středou.

Přímo ukázkovým příkladem v oblasti masopustního veselí je každoročně obec Radostice, která se nachází 2,5 km na západ od Borovan na Českobudějovicku. Chodí se v partách. Radostická náves nejprve hostí první část masopustního průvodu, kterou tvoří muži. Až za nimi vychází kolednice. Zákulisí skupinám tvoří masky. Vše se odehrává v doprovodu dvou skupinek hudebníků.

„Užívá si to celá ves,“ říká babička, která napekla tradiční koblihy. Po nich je mezi koledníky velký zájem. Nechybí ani koláčky či něco ostřejšího na zub. „Je hrozná zima. Grog přijde vhod,“ říkají účinkující s úsměvem.

Ty nejhezčí masopustní tradice si i letos připomíná vedle řady českých měst a vesnic, také Český Krumlov. Středověkými uličkami prochází pestrobarevné procesí masek, provázené pouličními divadelníky, kejklíři a muzikanty, nechybí ani tancovačka a bohaté pohoštění.

Bohatý výtvarný, hudební i dramatický program na následujících zastaveních: prostranství před kostelem sv. Víta, náměstí Svornosti, Hospoda Na louži, Egon Schiele Café, butik Sulamit Rahu, Oděvní galerie Manus, R-galerie, Pohádkový dům, Disc classic, Hospoda U Švejka, Pizzerie Latrán, Ateliér Konvalinková, Pizzeria Nonna Gina, 1. zámecká nádvoří a Českokrumlovský deník.

Fotografie

Vyhledávání v databáziVyhledávání v kalendáři

TOPlist