Prácheňské muzem v Písku – Legie 2017. Od Zborova po Písek

Organizátor: Prácheňské muzeum v Písku
Místo konání: Prácheňské muzeum v Písku
Datum: Od: 05.06.2017 09:00
Do: 02.07.2017 18:00
Žánr: Výtvarné umění | výstava
Město: Písek
Okres: Písek
Kraj: Jihočeský kraj

Popis akce

Legie 2017. Od Zborova po Písek

Výstavu k připomenutí československých legií připravilo na letošní červen Prácheňské muzeum v Písku. Připomínáme si totiž sto let od jedné z nejslavnějších bitev novodobé české historie – bitvy u Zborova.

„Tato bitva sice z hlediska dějin první světové války nepatří mezi významná střetnutí, ovšem má jiný zásadní význam. Založila totiž legionářskou tradici, přispěla k formování československé zahraniční armády a v konečném důsledku i ke vzniku samostatného československého státu“, vysvětluje historik muzea Zdeněk Duda, který je zároveň kurátorem výstavy. Ta se otevírá veřejnosti při Muzejní noci v sobotu 3. června v 19:00 hodin.

Přirozeně největší pozornost je na výstavě věnována regionu Písecka, odkud pocházela či zde žila řada vojáků, kteří bojovali nebo i zemřeli za ideje svobody a národní samostatnosti. Legionářská tradice se do tváře města otiskla a symbolicky zde žije dodnes. V expozici návštěvník nalezne výzbroj a výstroj vojáků z ruské, italské, francouzské a srbské fronty. K vidění bude také řada památečních předmětů, které si Češi z války dovezli, dále medaile, pohlednice a fotografie.
Součástí výstavy jsou i vítězné práce literární soutěže Příběh mého pradědečka, kterou muzeum vyhlásilo letos na jaře pro žáky místních škol. Ty dokládají, že téma je v rodinných pamětech stále živé. Některé příběhy zpracované dětmi vynikají literárním zpracováním, jiné zase poctivým přístupem k dochovaným pramenům.

Legionářskou část výstavy zároveň ještě doplňuje unikátní kolekce válečných plakátů z let 1914 – 1918 nainstalovaná v Rytířském sále. Ty muzeu zapůjčil Vojenský ústřední archiv v Praze a vynikajícím způsobem dokazují, jak účinným nástrojem válečné propagandy obyčejné potištěné papíry byly.
Výstava v Malých výstavních síních potrvá až do výročního dne bitvy u Zborova, tedy do 2. července 2017. Pro zájemce jsou nachystány komentované prohlídky v úterý 20. června od 16:00 hodin a v neděli 2. července od 14:00 hodin a také během Muzejní noci.

Fotografie

Vyhledávání v databáziVyhledávání v kalendáři

TOPlist