Prachatické muzeum – SECESNÍ MÓDA

Organizátor: Prachatické muzeum
Místo konání: Prachatické muzeum
Datum: Od: 25.07.2020 09:00
Do: 30.12.2020 17:00
Žánr: Výtvarné umění | výstava
Město: Prachatice
Okres: Prachatice
Kraj: Jihočeský kraj

Popis akce

O VÝSTAVĚ

Dámská móda, běžná pro jihočeská města v období secese. Dámské šaty, živůtky, kabátky, společenské pelerínky a límce. Spodničky a korzety. Nezbytné klobouky a rukavičky, boty, kabelky, slunečníky, opasky a opaskové spony, jehlice do klobouků, hřebínky do vlasů, vějíře a okrajově i bižuterní šperky.

Výstava je zaměřena na dámskou módu od 90. let 19. století zhruba do roku 1918. Největší počet vybraných exponátů pochází z doby kolem roku 1910. Většinou jde o oděvní součástky neznačené, šité doma nebo u malé firmy, ale jsou zastoupeny i kousky z místních, či pražských salonů.

Jedinečná výstava, na které bude možné spatřit vůbec poprvé průřez secesní jihočeské módy na jednom místě. Veškeré textilní exponáty jsou tsoučástí sbírek jihočeských muzeí a muzea v Horažďovicích, které spadá do jižních Čech historicky, ačkoliv dnes je součástí Západočeského kraje.

V katalogu výstavy představíme i oděvy, které z různých důvodů (nejčastěji kvůli špatnému stavu) nebudou moci být vystaveny.

Každičký předmět prochází odborným zpracováním a konzervátorskou dílnou. Nakonec může být vyfotografován pro katalog a vystaven v expozici. Všem přípravám se nyní intenzivně věnuje kurátorka výstavy Mgr. Petra Richterová a konzervátorka Věra Toncarová.

Fotografie

Vyhledávání v databáziVyhledávání v kalendáři

TOPlist