Pavel Kopp – Chvilky s Itálií

Organizátor: Galerie Nahoře
Místo konání: Galerie Nahoře, Senovážné nám. 248/2, 370 21 České Budějovice
Datum: Od: 28.03.2017 09:00
Do: 30.04.2017 17:00
Žánr: Výtvarné umění | výstava
Město: České Budějovice
Okres: České Budějovice
Kraj: Jihočeský kraj

Popis akce

Ing. Pavel Kopp se narodil 23.11.1940 v Plzni. S technickou stránkou fotografie se blíže seznámil při studiu filmové a televizní techniky na pražském ČVUT. Fotografovat začal v roce 1967. V sedmdesátých letech pracoval poprvé dlouhodobě v Itálii, odkud pocházejí jeho vzdálení předkové. Na cesty si zde nikdy nezapomněl vzít svoji Leicu.

Zajímá ho živá fotografie, a z ní téměř výhradně lidé a vztahy mezi nimi. K tomu našel téměř ideální prostředí na ulicích italských měst, které jsou vlastně nikdy nekončícím divadlem. Tak vzniklo jeho několik fotografických cyklů, dokládajících chování lidí v nejrůznějších situacích, většinou umocněných kulisami italských historických památek. První výstavu uspořádal v budově Čs. obchodního oddělení v Miláně v r. 1975 pod názvem Italské okamžiky. Doma pak poprvé předvedl fotografie z Apeninského poloostrova v Malé Galerii Čs. Spisovatele v Praze v r. 1983. Tato výstava nesla jméno Itálie je víc než země, je to cit. Fotografie z této výstavy se pak objevily v knize italského básníka Sandra Penny Zvláštní radost žít.

Publikoval v řadě časopisů, jako Fotografia Italiana, Čs. fotografie, Revue fotografie, Kmen, Vita Cecoslovacca, Advanced Foto Video aj. V r. 1975 se seznámil s fotografem Josefem Sudkem a v r. 1977 s hercem a spisovatelem Miroslavem Horníčkem. Z jejich spolupráce se později zrodila kniha Chvilky s Itálií, kde Koppovy snímky inspirovaly M. Horníčka k zajímavým úvahám a fiktivním příběhům zobrazených lidí. Do milované Itálie se Pavel Kopp vrátil v letech 1990-94, kdy působil jako diplomat na čs. velvyslanectví v Římě. Zde pokračoval ve své fotografické tvorbě jak tradičně černobíle, tak i barevně. Tehdy se také podařilo vydat Chvilky s Itálií v italštině, v Římě je pak osobně pokřtil i Miroslav Horníček se slavnou herečkou Giugliettou Masina.

Pavel Kopp fotografuje převážně fotoaparátem zn. Leica M5. Je členem Svazu českých fotografů. Jeho vybrané snímky byly zařazeny do Zlatého fondu Národního musea fotografie v Jindřichově Hradci. Žije a pracuje v Praze.

Vernisáž výstavy 28. března 2017 v 17.00 hodin

Fotografie

Vyhledávání v databáziVyhledávání v kalendáři

TOPlist