Pasovští pod Helfenburkem

Organizátor: Akci přádají Plzeňský landfýd, město Bavorov, správa hradu Helfeburk s využitím grantového programu Podpora kultury JčKÚ
Místo konání: hrad Helfenburk
Datum: Od: 17.02.2018 12:00
Do: 17.02.2018 00:00
Žánr: Jiné |
Město: Bavorov
Okres: Strakonice
Kraj: Jihočeský kraj
Cena: Vstupné na bitvu – od 12:00 všichni návštěvníci – dospělí 90 Kč / děti, studenti, senioři 45 Kč
Poznámky: Akce se koná za každého počasí.

Popis akce

VŠEM SOUČASNÝM OBYVATELŮM KDYSI DOMINIA
ROŽMBERSKÉHO A OKOLÍ NA VĚDOMÍ DÁVÁME, ŽE


jedenáctým ročníkem tradičního dvoudílného spektáklu zásluh posledního z rodu Rožmberského, pana Petra Voka, důstojně vzpomenout a program roku 2018 zahájit chceme.

To na dobrů paměť nám i budoucím, kterak dějiny Českou zemí kráčely a mužové moudří, stateční a ušlechtilí se o tu zemi a lid starali, ale i na paměť takových, kteří moudrosti a úcty neměli a Čech jenom ku své hrabivosti a svému prospěchu využívali.

Tak l.p. 1610 císař římský a král český Rudolf II. Habsburský se svým bratrem Matyášem a stavy českými se povadil, od Leopolda Pasovského 10.000 žoldnéřů najmout nechal a do Čech na jaře l.p. 1611 jim vtrhnout poručil. A když tu sběř pasovskou z Prahy svinským krokem vyhnali, tak do Čech jižních utekla, tu drancovala, cti panen a paní nedbala a na výplatu žoldu dlouhé týdny čekala.

Kterak celá ta lapálie za dopomoci pana Petra Voka z Rožmberka konec vzala se druhou hodinu po poledni 17. dne měsíce února v prvém dílu toho příběhu na Helfenburku dovíte. Druhý díl pak na konci prázdnin k vidění bude.

Na hradě k shlédnutí budou zbroj a strůj vojsk renesančních, ba i lecos zajímavého o věcech těchto k poslechnutí bude.

Krmně a nápoje všeliké pro potěchu těla i duše v hradní krčmě též k mání budou.

Fotografie

Vyhledávání v databáziVyhledávání v kalendáři

TOPlist