OSMAŠEDESÁTÝ rok nadějí a zklamání / Otta Sepp, Bohuslava Maříková

Organizátor: GALERIE NAHOŘE
Místo konání: GALERIE NAHOŘE, Metropol, České Budějovice
Datum: Od: 22.08.2018 09:00
Do: 12.10.2018 17:00
Žánr: Výtvarné umění | výstava
Město: České Budějovice
Okres: České Budějovice
Kraj: Jihočeský kraj

Popis akce

Výstava připomene události roku 1968 a jeho dozvuky v roce 1969 v Českých Budějovicích na fotografiích a v dobovém tisku. Vernisáž výstavy 21. srpna 2018 v 17:00 hodin.

Anotace výstavy:

NADĚJE A ZKLAMÁNÍ

Tak vnímala rok 1968 drtivá většina československých občanů, kteří události toho roku prožili.  21. srpen zasáhl do života všech lidí. Někteří emigrovali, někteří později zamířili do disentu, někoho následující události dostaly do vězení, kdo veřejně nesouhlasil se vstupem vojsk přišel o práci, někdo naopak začal  dělat  politickou  kariéru.  Naděje  roku  1968  skončila 21. srpna 1969. V celém Československu se sešli statisíce lidí, aby světu připomněli invazi vojsk z 21. srpna 1968. Bylo to poslední vzepětí národa ukončené transportéry, které v Praze najížděly do lidí. Transportéry tentokrát neposlali Rusové, ale naši vůdcové. Titíž vůdcové, kteří začali „Pražské jaro“. Po demonstraci vláda odhlasovala mimořádná opatření,   která   byla   vlastně   stanným  právem.  Naděje  Čechů a Slováků na život ve svobodě na dalších dvacet let skončila.

I v Českých Budějovicích lidé spontánně reagovali na okupaci Československa. Výstava  je  holdem  těm, kteří měli odvahu vystoupit z davu, bránit svoji vlast a aspoň chvíli se cítit svobodně.

Fotografie

Vyhledávání v databáziVyhledávání v kalendáři

TOPlist