NEJHRADEČTĚJŠÍ Z MALÍŘŮ – JIŘÍ KAUCKÝ

Organizátor: Muzeum Jindřichohradecka
Místo konání: Muzeum Jindřichohradecka, výstavní síň
Datum: Od: 13.11.2015 08:30
Do: 06.01.2016 17:00
Žánr: Výtvarné umění | výstava
Město: Jindřichův Hradec
Okres: Jindřichův Hradec
Kraj: Jihočeský kraj

Popis akce

Malíře Jiřího Kauckého přibližuje od čtvrtka výstava Nejhradečtější z malířů v Muzeu Jindřichohradecka. Návštěvníci si ve výstavní síni „V jezuitském semináři“ na Balbínově náměstí mohou prohlédnout na pět desítek obrazů Kauckého, jehož tvorba byla úzce spjata s Jindřichovým Hradcem. Výstavu k 80. výročí od jeho úmrtí odstartovala vernisáž 12. listopadu v 16:00 a Kauckého díla budou k vidění až do 6. ledna.

„Výstava je zajímavá tím, že se po dlouhé době představí jeho dílo od nejstarších dochovaných školních kreseb přes první rozměrnější práce až po jeho poslední obrazy, které vznikly v roce 1935, kdy malíř Kaucký zemřel,“ řekl kurátor výstavy Jakub Valášek, historik umění a správce fondů umění Muzea Jindřichohradecka. Sbírka muzea zahrnuje na 70 obrazů Kauckého v různých technikách, jeho celoživotní dílo je ale až desetinásobné. „Na to, že působil převážně v Jindřichově Hradci, byl velmi plodným. V almanachu, který vyšel v roce 1936, rok po jeho smrti, je zveřejněn seznam, který čítá více než 700 děl,“ upřesnil Valášek.

Doplnil, že volná tvorba Kauckého chybí, protože se specializoval na zakázkovou tvorbu. „Dá se říct, že byl spíš obětí svého rodného města. Tím, že tady zůstal a živil se hlavně malbami obrazů pro měšťany a pro městskou radu, tvořil hlavně na zakázky, které ho velmi limitovaly, protože nejvíce maloval jindřichohradecká zákoutí a pohledy na město,“ vysvětlil kurátor výstavy.

Jiří Kaucký se narodil 9. prosince 1880 jako syn malíře pokojů. Od dětství projevoval výtvarný talent, proto po ukončení měšťanky v roce 1894 studoval na uměleckoprůmyslové škole v Praze kreslení a v letech 1897 až 1898 malbu u prof. Jakuba Schikanedra. Pak se vrátil do rodného města, kde pracoval v otcově firmě, zejména při výzdobě kostelů, například v Blažejově, ale v letech 1906 až 1907 pokračoval ve studiu u prof. Vojtěcha Hynaise na pražské akademii. Po studiích se již usadil v Jindřichově Hradci, kde v roce 1908 uspořádal svou první výstavu. V roce 1911 získal velkou zakázku od zdejších úřadů, pro něž během následujících let vytvořil portréty okresních starostů a starostů města.

Válku prožíval jako důstojník 75. pěšího pluku v roce 1915 nejprve na ruské frontě, pak působil u náhradního praporu v Debrecíně a ke konci války bojoval na italské frontě. Z tohoto období pochází především obrazy a kresby z vojenského prostředí.

Po vzniku samostatného Československa maloval opět v rodném městě, kde v roce 1919 dokončil obrazovou galerii starostů. O dva roky později byl pozván na Slovensko, kde namaloval své nejrozsáhlejší dílo Panorama Bratislavy pro Slovenskou banku. Ve 20. a v první polovině 30. let namaloval celou řadu obrazů, největší část z nich představují rozličné pohledy na Jindřichův Hradec a krajiny z okolí rodného města. Katalog jeho prací zahrnuje více než 700 prací v různých výtvarných technikách. Pracoval rovněž na restaurování výzdoby zámků v Jindřichově Hradci a Červené Lhotě či znaků na Nežárecké bráně a vymaloval kostely v Blažejově a Nové Včelnici. Zemřel 30. června 1935.Fotografie

Vyhledávání v databáziVyhledávání v kalendáři

TOPlist