Muzeum středního Pootaví Strakonice – Konopická

Organizátor: Muzeum středního Pootaví Strakonice
Místo konání: Vodní mlýn Hoslovice
Datum: Od: 03.09.2016 13:00
Do: 03.09.2016 00:00
Žánr: Jiné |
Město: Strakonice
Okres: Strakonice
Kraj: Jihočeský kraj

Popis akce

Muzeum středního Pootaví Strakonice: Konopická

Vodní mlýn Hoslovice

od 13:00 hod.

AREÁL VODNÍHO MLÝNA BUDE DNE 3. 9. 2016 DO 11:00 HOD. UZAVŘEN!

Bujaré veselí, námluvy bohatého ženicha a krásné nevěsty :-), stoly prohýbající se jídlem a oddych nad sklizeným polem. To je Konopická. Neznáte? Přijeďte.


Konopická v Česticích a Hoslovicích


- Slavila se 1x za 5 let.

- Historicky oslava sklizně textilních plodin; tedy především veselice vesnických žen, které plodiny pěstovaly i zpracovávaly.

- Je to vlastně veselý průvod vsí, plný dvojsmyslů a odvázanosti, který končí v obecní hospodě s dobrým jídlem (pečivem – koláče, záviny) a pivem.


Hra/průvod – OTEVŘENÉ VENKOVNÍ DIVADLO


Ústřední postavou je Konopičák, který žije v chatrči jako starý zanedbaný mládenec (osobně není moc hezký). Ves v čele s kecalem (domlouval sňatky) jde průvodem k jeho domku, kde on kouká z vikýře. Je přemlouván kapelou a průvodem krojovaných žen, že je pro něho připravena bohatá a krásná nevěsta. Přemlouvání trvá určitou dobu a použije se řada lidových písní k tomuto aktu určených (ženy jsou rozverné až vyzývavé). Následně Konopičák souhlasí a odjíždí na zdobném koňském povoze k domu Konopičky (nevěsty). Její obydlí je improvizovaný domek ze slámy, který je volně v prostoru. Opět kecal spouští květnaté slibování, zaručuje krásu a bohatství nevěsty. Ta však není hezká, ale navíc je to převlečený muž. Sňatek je domluven, na důkaz pevnosti dohody se celý slaměný příbytek zapaluje. Novomanželé odjíždí povozem na veselici.

www.muzeum-st.cz

Fotografie

Vyhledávání v databáziVyhledávání v kalendáři

TOPlist