Mezinárodní hudební festival Dobršská brána 2023

Organizátor: Endless night
Sdružení pro obnovu Dobrše,z.s.
Místo konání: Dobrš
Datum: Od: 18.08.2023 16:00
Do: 19.08.2023 22:00
Žánr: Hudba | festival
Město: Drážov
Okres: Strakonice
Kraj: Jihočeský kraj
Předprodej: Prodejní portál GOOUT nebo na místě v infostanu festivalu ve dnech konání akce. https://1url.cz/@dobrsskabrana2023goout  
Cena: Od 400 do 800 Kč, senioři, ZTP sleva 50%, děti od 8 do 15ti let 90 Kč. Více na http://www.dobrsskabrana-fest.cz/vstupenky/

Popis akce

Mezinárodní hudební festival Dobršská brána vždy v druhé půli srpna už několikátým rokem dodržuje svojí vysokou mezinárodní úroveň dramaturgie na platformě malé komorní události situované do venkovského prostředí malé pošumavské vesničky Dobrš. Znají ji mnozí příznivci jazzu z mnoha zemí světa. Festival nabízí experimentální současný jazz, i hudbu s přesahy do klasiky nebo popu.

 

Festival navazuje a zapadá do celosvětového trendu hledání nových souvislostí mezi tradiční, klasickou a soudobou hudbou a vytváří tak svým charakterem jedinečnou hudební událost, která by na české hudební scéně těžko našla srovnání.

 

Festival je výjimečný tím, že současně dává nový impulz k setkávání světových hudebníků a českého publika na místě pro mnohé návštěvníky netradičním, přesto s dlouhou tradicí, a to také hudební, přesto však mimo tradiční české metropole. Důkazem skutečnosti, že zaměření festivalu bylo vykročení tím správným směrem je úspěch dosavadních šesti ročníků, podpořený hudebními ohlasy ze strany publika a recenzemi hudebních kritiků, na kterém se v průběhu dvou dnů posluchačům představují interpreti z Anglie, Francie, Německa, Rakouska, Švýcarska, Běloruska, Nizozemí, Francie, Španělska, Senegalu, Argentiny, Slovenska, Maďarska, Litvy, Polska a ČR. a ČR. V prázdninovém měsíci srpnu tak probíhá v jižních Čechách akce se vskutku evropským přesahem.

 

Festival Dobršská brána nabízí osvěžující vhled do světa soudobé hudby bez dramaturgických kompromisů a formálního žánrového zařazení interpretů. Ti ve tvorbě, kterou představí, volně přechází mezi žánry a kombinují prvky lidové hudby s jazzem a komorní hudbou. Tomu odpovídá i konkrétní dramaturgie festivalu a jeho motto "Brána do světa hudby". Jednotlivé koncerty festivalu se uskutečňují na různých místech Dobrše. Komorní koncerty v kostele Zvěstování Panny Marie, některá vystoupení v areálu tvrze a zámku, jiná u kaple sv. Jana a Pavla. Posluchači i hudebníci se tak seznamují s historickou Dobrší a jejími památkami zblízka.

Záměrem dramaturga je představit v každém roce na festivalu v jihočeské Dobrši přední evropské a světové hráče na konkrétní nástroj, kteří v České republice v letech blízkých předchozích konkrétnímu festivalovému ročníku nevystupovali. Známí čeští či zahraniční muzikanti a uskupení se představují ve skladbách, pracující s improvizací, ale také s historickým původem či ve skladbách a národními lidovými motivy, prostor dostávají představení intonace a celkové hudební pohotovosti. Znít tak hudba staré i zcela současné, aktuální, vznikající právě v okamžiku vystoupení.

Jednotícím prvkem sedmého ročníku festivalu je tentokrát nástroj housle. Ty uslyšíme v různých kombinacích, ve volné improvizaci. Zazní tak jazz různorodý, ve všech podobách a barvách, i lidové písně, skladby, komponované na odkazu národního folkloru i kompozice určené přímo pro ty které konkrétní interprety nebo interpretky.

Nad festivalem převzal záštitu pan Karel Schwarzenberg.

Hlavní partneři festivalu v roce 2023 jsou Ministerstvo kultury, Státní fond kultury, Jihočeský kraj, Nadace Život umělce a ČEPS, a.s.

Fotografie

Vyhledávání v databáziVyhledávání v kalendáři

TOPlist