Mezinárodní hudební festival Dobršská brána 2022

Organizátor: Druhá míza
Sdružení pro obnovu Dobrše,z.s.
Místo konání: Dobrš
Datum: Od: 19.08.2022 15:45
Do: 20.08.2022 22:00
Žánr: Hudba | festival
Město: Dobrš
Okres: Strakonice
Kraj: Jihočeský kraj
Předprodej: Vstopenky v předprodeji na https://goout.net/cs/mezinarodni-hudebni-festival-dobrsska-brana-2022/szgbuqt/
Cena: První vlna předprodeje – do 15.7.2022 |PODIUM KOSTEL A ZVONICE Dvoudenní vstupenka  19. a 20.8.: 300 Kč Jen pátek  19.8.: 150 Kč Jen sobota  20.8.: 200 Kč Dvoudenní vstupenka - senior nad 65 let: 150 Kč Jen pátek 19.8. - senior nad 65 let: 100 Kč Jen sobota 20.8. - senior nad 65 let: 100 Kč |Závěrečný koncert pátek  20.8.: 200 Kč   |PODIUM ZÁMEK Dvoudenní vstupenka 19.a 20.8.: 900 Kč Jen pátek  19.8.: 300 Kč Jen sobota  20.8.: 700 Kč Dvoudenní vstupenka - senior nad 65 let: 450 Kč Jen pátek 19.8. - senior nad 65 let: 150 Kč Jen sobota 20.8. - senior nad 65 let: 350 Kč |Závěrečný dvojkoncert sobota  20.8.: 500 Kč Druhá  vlna předprodeje –  16.7. – 20.8. 2022   |PODIUM KOSTEL A ZVONICE Dvoudenní vstupenka  19. a 20.8.: 400 Kč Jen pátek  19.8.: 200 Kč Jen sobota  20.8.: 300 Kč Dvoudenní vstupenka - senior nad 65 let: 200 Kč Jen pátek 19.8. - senior nad 65 let: 100 Kč Jen sobota 20.8. - senior nad 65 let: 150 Kč |Závěrečný koncert pátek  20.8.: 200 Kč   |PODIUM ZÁMEK Dvoudenní vstupenka 19.a 20.8.: 1 000 Kč Jen pátek  19.8.: 400 Kč Jen sobota  20.8.: 800 Kč Dvoudenní vstupenka - senior nad 65 let: 500 Kč Jen pátek 19.8. - senior nad 65 let: 200 Kč Jen sobota 20.8. - senior nad 65 let: 400 Kč   |Závěrečný dvojkoncert sobota  20.8.: 600 Kč   Pozor!  Vstupenka k zakoupení pouze na místě v den konání Pozor!  Vstupenka k zakoupení pouze na místě v den konání |Zdarma dítě do 15 let věku v doprovodu dospělého s platnou vstupenkou |Zdarma ZTP

Popis akce

Letošní Dobršská brána už za několik dnů zvýrazní především zvuk bicích.

Mezinárodní hudební festival navazuje a zapadá do celosvětového trendu hledání nových souvislostí mezi tradiční, klasickou a soudobou hudbou a vytváří tak svým charakterem jedinečnou hudební událost, která by na české hudební scéně těžko našla srovnání. Dobršská brána pokračuje ve své tradici a ambicích představit v každém roce na festivalu v jižních Čechách kromě českých i další přední evropské a světové hráče na konkrétní nástroj, kteří v Česku převážně dosud nevystupovali. Letní festival se zaměřuje vždy na konkrétní nástroj. V loňském roce to byly bicí, v letošním,  šestém ročníku upoutá především zvukem trubky.

Večer prvního dne festivalu završí finský trumpetista a skladatel Verneri Pohjola, který je uznáván jako vznikající jazzová hvězda. Je přírodní síla, bezesporu obrovský talent a hudebník s vůdčím a osobitým hlasem, který do své hry dokáže vnést vřelost a klid a zároveň pulzující intenzitu. V květnu 2020 vydal album The Dead Don’t Dream, které spojuje práci na jeho předchozích třech albech s naprostou soudržností, individualismem a kreativitou. Album, představené právě na Dobršské bráně, je umělecké dílo, sestavené ze všech vlivů, které formovaly Verneriho dosavadní život. Je tu rovnováha barev, světla a dynamiky, hluboký smysl pro spolupráci. Jeho hudba vyvažuje svobodu a kompozici, výraz a hlas. Je to definující umělecké dílo pro Verneriho, pro finskou kulturu a prohlášení o záměru umělce ponořeného do světa evropského jazzu.

Mezi vrcholy druhého festivalového dne se jistě zařadí zázračná hvězda Andrea Motis z Barcelony, půvabná jazzová zpěvačka a trumpetistka, která přijíždí na festival, aby se podělila o svůj úžasný talent na trubku a vokál v doprovodu vlastní kapely, a především aby představila nové album Loopholes. V tomto albu se Andrea vzdálila ze své komfortní zóny a rozhodla se pustit do zvuků a barev, které vždy patřily k jejím hudebním preferencím, jako je funk, elektrický jazz a neo-soul.  Ve dvanácti skladbách Motis zazpívá v katalánštině, své mateřské řeči, a také ve španělštině, portugalštině, angličtině a němčině, a svůj hlasový projev komentuje střídavě – natrénovaný na oba nástroje – na trubku nebo saxofon.

V sobotní večer se milovnicí skvělé hudby mohou zaposlouchat také do skladeb dalších čtyř improvizujících hudebníků, patřících k nejlepším ve svém oboru. Markus Stockhausen, vítěz Echo Jazz, který je považován za jednoho z nejlepších trumpetistů na světě, na tomto koncertu představuje novou sestavu s klavíristou Jeroenem van Vlietem a nové trojalbum Tales.

Mezi další hvězdy festivalu budou bezesporu patřit slovensko-česká dvojice Oskar Török &  Michal Rataj. Trumpetista a zpěvák Oskar Török je jedním z nejvýraznějších jazzových trumpetistů své generace.  Vedle hraní ve své domácí vysoce ceněné kapele Vertigo je členem kapely Čikori Ivy Bittové a působí i na mezinárodní scéně jako člen polské kapely Wojtek Mazolewski Quintet. Nové duo Michala Rataje a Oskara Töröka se pokouší ustanovit ještě hlubší interakci mezi virtuózním dechovým nástrojem a širokou paletou současné interaktivní elektroniky. Jejich hudební slovník se rozpíná od elektronického ambientu přes názvuky klubové elektroniky až po různé polohy současného jazzu a akusmatické hudby.

Trumpetistka, dirigentka a skladatelka Štěpánka Balcarová je důležitou osobností současné české jazzové scény. Štěpánka je držitelkou dvou Cen Anděl v jazzové kategorii a dvou dalších nominací na tuto cenu. Na festivalu se představí v nově vzniklá česko-polská formaci se svými autorskými kompozicemi.

Mezinárodní kvartet tvořený českým trumpetistou Jiřím Kotačou, oceňovaným trumpetistou a skladatelem, švédským kytaristou Alfem Carlssonem a slovenskou rytmickou sekcí, tedy kontrabasistou Peterem Kormanem a bubeníkem Kristiánem Kurucem, mísí v tvorbě vlivy lyrické skandinávské hudby a moderního jazzu se špetkou moravského a slovenského folkloru, což přináší unikátní zvuk, kladoucí důraz na pestrost, silné melodie a propojování odlišných hudebních tradic a kořenů. Jinak tomu nebude i v případě jejich koncertu na Dobršské bráně.

Jeden z nejlepších současných trumpetistů Miroslav Hloucal vytvořil kvartet s legendou českého jazzového klavíru Emilem Viklickým.  Na pódiu se zároveň setkají tři generace hudebníků, jelikož kapelu dotváří ještě kontrabasista Josef Fečo a mladý bubeník Martin Fečo.

Hudba kvartetu se skládá zejména z autorského repertoáru obou protagonistů, a také převzatých kompozic jazzových velikánů - tzv. standardů. Celý festivalový koncert bude v duchu moderního jazzu a jazzového mainstreamu.

Na festivalu již tradičně dostávají příležitost mladé evropské jazzové talenty. A sem právem patří německý trumpetista a skladatel Jakob Bänsch. Specialitou jeho vlastní hudby je zvuk velmi blízký klasické hudbě v kombinaci s energií a virtuozitou Bebopu a Modern Jazz. Na festivalovém venkovním podiu se setká v duu s dalším německým talentem, pianistou Nikolasem Roeverem.

Malá pošumavská vesnička Dobrš s bohatou historií a mnoha památkami nabízí už za nedlouho ve středoevropském prostoru prestižní, v celém světě vyhledávané hudebníky, hrající experimentální současný jazz, klasickou i popovou hudbu.

Festivalová pódia objeví návštěvníci již tradičně v zámeckém areálu, gotickém kostele nebo před románskou zvonicí. Příležitost pro nečekaná hudební setkání a nefalšovanou improvizaci pak dává sál historického hostince na místní návsi.

Musíte vidět Dobrš a můžete slyšet nepoznané.  Dobršská brána přináší do Pošumaví magickou hudbu. Vstupte do ní ve dnech 19. a 20. srpna i vy!

Fotografie

Vyhledávání v databáziVyhledávání v kalendáři

TOPlist