Koncert pro Rožmberky: Hudba středověku

Organizátor: Odbor kultury a cestovního ruchu města Třeboně
Místo konání: zámek Třeboň - Schwarzenberský sál
Datum: Od: 15.10.2016 19:00
Do: 15.10.2016 20:30
Žánr: Hudba | jiné
Město: Třeboň
Okres: Jindřichův Hradec
Kraj: Jihočeský kraj
Předprodej: předprodej vstupenek v TIC a na www.itrebon.cz
Cena: 150 Kč

Popis akce

Soubor Karmína přiblíží posluchačům téma rytířské poezie v písni z období 12. – 15. století. Krása a rozmanitost gotické hudby bude umocněna použitím dobových nástrojů a historických oděvů.

Členové souboru Karmína nás za pomoci replik historických hudebních nástrojů a dobových kostýmů přenesou do období středověkých trubadúrů a seznámí nás s krásou a pestrostí gotické hudby.

Písně francouzkých trubadúrů a německých minnesängrů přinášejí do gotické hudby světská témata milostná, historická, mravoučná, satirická i písně taneční. Hudba je obohacována o novou svěží melodiku, rytmiku a nepřeberné množství forem. Ve stejném období vznikají také španělské jednohlasé písně „Cantigas de Santa Maria“ o zázračných skutcích Panny Marie nebo italské jednohlasé chvalozpěvy o Panně Marii, tzv. laudy.

V písních najdeme věrný odraz středověké kultury a smýšlení tehdejších lidí. V rytířských eposech se kladl důraz na snahu o dokonalost, kdy musel rytíř dbát o svou čest, jinak byl nucen odejít do světa a ztracené ctnosti dobývat zpět hrdinskými činy.

 

Fotografie

Vyhledávání v databáziVyhledávání v kalendáři

TOPlist