Jihočeské muzeum – Velikonoce / svátky jara a Vzkříšení

Organizátor: Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích
Místo konání: Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích
Datum: Od: 17.03.2017 09:00
Do: 23.04.2017 17:30
Žánr: Výtvarné umění | výstava
Město: České Budějovice
Okres: České Budějovice
Kraj: Jihočeský kraj
Cena: základní 25 Kč, snížené 15 Kč, rodinné 55 Kč

Popis akce

Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích Vás zve na novou výstavu s názvem Velikonoce - svátky jara a Vzkříšení. Tato jarní expozice připomíná dvě podoby tradičních svátků. V čase, kdy ožívají zvyky spojené s novým jarem, se zároveň slaví největší křesťanské svátky celého roku. Uvidíte tedy velikonoční kraslice, pomlázky a řehtačky ale také artefakty lidového umění, inspirované událostmi pašijového týdne.


Výstavu doplňuje velké množství historických velikonočních pohlednic, jaké se posílaly na našem území od konce 19. století  do roku 1950. Tuto pestrou směs zapůjčilo Muzeum JUDr. Otakara Kudrny v Netolicích. Lákadlem pro návštěvníky bude i obří pomlázka z Muzea rekordů a kuriozit v Pelhřimově nebo moderní varianta unikátního strojku na štráfkování kraslic, který vytváří na povrchu vejce pravidelné pruhy pomocí provázku namočeného v barvě.

Pro malé i velké návštěvníky bude  přímo ve výstavním sále připraven prostor, kde si vyzkoušejí tradiční dětskou jarní hru – cvrnkání kuliček do důlku. Trénink budou moci zúročit na kuličkovém turnaji, který připravilo Jihočeské muzeum na 8. duben. Výstavu doprovodí také ukázky lidových technik a řemesel, zdobení kraslic různými způsoby, příprava velikonočního pečiva  nebo předení velkopátečních nitek, které mají svému majiteli zaručit ochranu a štěstí. Součástí expozice je i vzdělávací program pro školy, který si lze objednat u muzejního pedagoga - Mgr. Lukáše Faktora (391 001 528, faktor@muzeumcb.cz)

Výstavu můžete navštívit v termínu od 17. března 2017 do 23. dubna 2017 denně (kromě pondělí) od 9:00 do 17:30 hodin.

Fotografie

Vyhledávání v databáziVyhledávání v kalendáři

TOPlist