Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích – “Příběh města”

Organizátor: Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích
Místo konání: Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích
Datum: Od: 28.10.2015 09:00
Do: 31.12.2020 17:30
Žánr: Výtvarné umění | výstava
Město: České Budějovice
Okres: České Budějovice
Kraj: Jihočeský kraj

Popis akce

Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích připravuje pro své návštěvníky první část stálé expozice s názvem Příběh města, která je věnována historii města České Budějovice. Od 28. října se tedy mohou těšit na prohlídku zajímavých artefaktů, které nejen dokládají historické události od založení města, ale svým významem přesahují rámec jihočeského a dokonce i českého regionu.

O Českých Budějovicích bylo napsáno mnoho knih, odborných historických pojednání, článků. Je to samozřejmé, neboť se jedná o jedno z největších českých měst, je přirozeným centrem regionu a jeho historie je barvitá, dramatická, plná událostí. V měsíci říjnu se Budějovice dočkají i své expozice, která bude 28. tohoto měsíce slavnostně otevřena v Jihočeském muzeu v Českých Budějovicích.

Ve třech sálech se návštěvník bude moci seznámit pomocí artefaktů, ale i díky možnostem, které nám dovoluje moderní technika, s historií města. Samotná expozice se připravovala mnoho let, podílelo se na ní mnoho odborníků, nejenom z muzea, ale i z ostatních vědomostních institucí – Státního okresního archivu, Jihočeské univerzity, Akademie věd a Národního památkového ústavu.

Odborný tým byl postaven před nelehký úkol – vměstnat dlouhý příběh města, který zdaleka nezačíná až rokem 1265, do pouhých třech sálů. Tyto prostory budou totiž v budoucnu obklopeny dalšími expozičními celky. Své místo zde musely tedy najít předměty dokladující příběh místa a města od doby několik tisíc let před naším letopočtem, až do druhé poloviny 20. století.

Tento značný časový rozsah s sebou nese mnoho úskalí. Odborný tým musel vybírat z historie města to nejdůležitější, musel se „dopouštět“ mnoha zjednodušení a musel si být vědom toho, že bude vystaven tvrdé kritice návštěvnického vkusu. Najde se samozřejmě mnoho lidí, kteří řeknou, co všechno v expozici chybí, co by tam mělo být obsaženo. Tyto podněty však odborný tým bude vyhodnocovat a stanou se jistě podkladem pro následné výstavy či konference.

Návštěvník bude mít možnost vidět v expozici i takové předměty, jako je například středověká zdobená gotická podlaha z kostela sv. Mikuláše, která bude veřejnosti představena úplně poprvé. Řada exponátů z období gotiky, renesance a baroka bude vystavena vůbec poprvé, přičemž vysloveně unikátní je oddíl věnovaný židovské komunitě ve městě. Exponáty sice nejsou instalovány na velkém prostoru, významem však přesahují rámec jihočeského a českého regionu. Opravdové „špeky“ pak návštěvníci spatří v Kabinetu umění, v němž se budou vybrané exponáty postupně obměňovat. Pro zahájení expozice vylo vybráno období gotiky. Tím se muzeum přihlásilo k projektu „Jižní Čechy husitské“ a zároveň předznamenalo tímto souborem i významné výročí příštího roku, které je spojeno s postavou Karla IV. Za období 19. a 20. století si pak budou moci návštěvníci expozice – a je to taková lahůdka připravená zejména pro „Budějovičáky křtěné Vltavou a Malší“ – porovnat, jak vypadaly některé partie města, které dnes „již zavál čas“.

Odborný tým, který pracoval pod vedením Jiřího Petráše, historika Jihočeského muzea v Českých Budějovicích, sestával z Nory Jelínkové, kunsthistoričky muzea, Zuzany Thomové, archeoložky muzea a Leoše Nikrmajera, historika muzea. Dále byli jeho členy Daniel Kovář a Jiří Cukr ze Státního okresního archivu v Českých Budějovicích, Jiří Dvořák z Jihočeské univerzity, Roman Lavička z Národního památkového ústavu České Budějovice a Tomáš Sterneck z Historického ústavu Akademie věd České republiky.

Přípravné a instalační práce pak probíhaly pod vedením Nory Jelínkové, výborná byla spolupráce s architektkou projektu Milenou Beneš a výtvarným ateliérem EM Grafika pod vedením Emy Majerové. Digitální techniku měl na starosti odborný pracovník muzea Martin Dvořák.

Jiří Petráš

Fotografie

Vyhledávání v databáziVyhledávání v kalendáři

TOPlist