Jihočeské muzeum – Tvary ticha

Organizátor: Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích
Místo konání: Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích
Datum: Od: 16.03.2017 09:00
Do: 30.04.2017 17:30
Žánr: Výtvarné umění | výstava
Město: České Budějovice
Okres: České Budějovice
Kraj: Jihočeský kraj
Cena: základní 25 Kč, snížené 15 Kč, rodinné 55 Kč

Popis akce

Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích Vás zve na novou fotografickou výstavu Evy Výborné - Tvary ticha. Autorka fotografuje modely, které sestavuje převážně z bílých geometrických forem. Využívá barevných filtrů a nasvícení, což jí umožňuje naplnit intence obrazu prostřednictvím média fotografie.

Zatímco starší práce se vyznačují potlačením geometrické formy, rozostřením a měkkým rozptýleným světlem, novější cykly často zdůrazňují dynamickou kresebnou linii, vznikající využitím plastových modelů. Vertikály a horizontály odkazující k architektuře jsou ovšem nahrazeny členitými křivkami. Světelná interpretace modelů narušuje vnímání materiální povahy. Samotné fotografie vznikají spontánně ve větších cyklech, ze kterých je následným výběrem komponován celek. Důležitou roli hraje princip náhody, změny měřítka i neobvyklý úhel pohledu. Fotografie jsou proto tvarově překvapivé, významově nejednoznačné a působivé. Divákovi tak otevírají cestu k nové vizualitě.

Eva Výborná absolvovala Akademii výtvarných umění v Praze v roce 1996 a Pedagogickou fakultu v Českých Budějovicích v roce 1989. Žije a pracuje v Dobré Vodě u Českých Budějovic, samostatně vystavuje od roku 1993. Účastnila se řady společných výstav. Od roku 1996 působí jako pedagog na SUPŠ sv. Anežky České v Českém Krumlově a od roku 1998 tamtéž jako vedoucí oboru Užitá malba. Autorka patří ke generaci, která vstoupila na scénu českého výtvarného umění v první polovině 90. let a společně s fotografií stojí v těžišti jejího zájmu i malba. Díla se řadí k silné tendenci současné výtvarné fotografie, kterou ovšem pojímá po svém. Historik umění Jiří Valoch zmiňuje ve svých textech návaznost autorčiny práce na tvůrce českých meziválečných avantgard, například Františka Drtikola, Jaroslava Rösslera či Jaromíra Funkeho.

Expozici lze navštívit od 16.3. do 30.4. 2017 denně (kromě pondělí) od 9:00 do 17:30

Fotografie

Vyhledávání v databáziVyhledávání v kalendáři

TOPlist