JEDEN SVĚT 2020 – Festival dokumentárních filmů o lidských právech

Organizátor: JEDEN SVĚT
Místo konání: KD Slavie ČB a VÝMÉNÍK1, České Budějovice
Datum: Od: 16.03.2020 20:30
Do: 20.03.2020 00:00
Žánr: Film | festival
Město: České Budějovice
Okres: České Budějovice
Kraj: Jihočeský kraj
Poznámky: www.jedensvet.cz

Popis akce

JEDEN SVĚT 2020 ČESKÉ BUDĚJOVICE 16. - 20. března 2020

Jeden svět 2020 České Budějovice letos mění prostory – promítat se bude v Slavia music club VÝMĚNÍK1 a KD klubovna Slavia. Festival nabídne během pěti dnů 25 vybraných dokumentárních filmů – nejvíce, co kdy bylo v Budějovicích v rámci tohoto festivalu promítáno.

“Každý rok pečlivě vybíráme to nejlepší z nabídky. Skladbu filmů sestavujeme podle aktuálního dění i podle toho, co nás doslova chytne za srdce. V letošním finálním dramaturgickém výběru je mix dokumentů z téměř celého světa. Tematicky zabíráme projekce od životního prostředí až po válečné konflikty na Blízkém Východě. Věříme, že těmito sděleními dokážeme oslovit široké spektrum diváků”, přibližuje dramaturgii jedna z koordinátorek Pavla Heyduková. “Naše diváky bychom rády pozvaly na všechny dokumenty - za mě osobně bych doporučila zahajovací snímek Země medu (16.3., 20:30, Music club Slávie) - film o soužití člověka s přírodou vyobrazený kontrastem mezi přírodním včelařstvím a včelařstvím, které se soustředí na zisk, dále Pro Samu (18.3., 20:30, VÝMĚNÍK1) – snímek zaznamenává život lidí v městě Aleppo očima novinářky Waad al-Khateab, kde sní lidé o svobodě za každodenního bombardování, nebo Postiženi muzikou (20.3., 20:30, Music club Slávie) - film o kapele The Tap Tap a jejich členech – lidé žijící s různými druhy diagnózy, ale také s rozličným i povahami a svérázným humorem”, doplňuje.

Jeden svět není jen o filmech

Dramaturgie festivalu je postavená na rovnováze mezi silnými příběhy, které zprostředkovávají aktuální kauzy, a důrazem na kvalitní umělecké a řemeslné zpracování. Lidská práva vnímáme v širokém kontextu a upozorňujeme na ně i tam, kde není jejich porušování na první pohled zřejmé. Nedílnou součástí našeho festivalu jsou proto pofilmové debaty s odborníky, protagonisty či tvůrci dokumentů. Letos se v Českých Budějovicích můžete těšit na tyto osobnosti: Adama Táborského – psychoterapeut, zabývající se tématem enviromentální žal (po snímku Žal žen, 16.3., 17:30, Music club Slávie), uskupení mladá Vietnamská komunita (po filmu Mai Khoi & The Dissidents, 18.3., 17:45, VÝMĚNÍK1), Hanu Pospíšilovou – lékařka, která jako dobrovolnice poskytuje péči obyvatelům uprchlických táborů na ostrově Lesbos + bývalého velitele průzkumné skupiny a veterána misí v Afghánistánu (po filmu Ztracený domov, 19.3., 17:45, Music club Slávie), prof. Ing. Tomáš Randák, Ph.D. – ředitele Výzkumného ústavu rybářského a hydrobiologického (po filmech Mezi odpady a Děti z mizejícího ostrova, 20.3., 18:00, VÝMĚNÍK1).

Festivalový doprovodný program

Výstava Abcházie: Zraněný ráj a ostrov pevniny – výstavu najdete ve festivalovém týdnu 16.3. – 20.3. v prostorách VÝMĚNÍK1. První část pochází z rukou profesionálního fotografa Václava Vašků a byla vytvořena z fotografií pořízených na cestách po Abcházii v roce 2011. Jak to vypadá v Abcházii za více než 20 let existence v postsovětském prostoru? Jak se žije v zemi, která je podobně jako ostrov složitě přístupná a ještě hůře opustitelná? Výstava se Vám pomocí fotografií pokusí přiblížit nynější situaci této neuznané republiky.

Workshop základy vietnamštiny – ve středu 18.3. od 17:45 budou mít návštěvníci možnost rozšířit své jazykové vědomosti. Půlhodinový workshop vietnamštiny, kde vás lidé z mladé Viet komunity v Českých Budějovicích naučí základy vietnamštiny zábavnou formou. Tato událost proběhne v prostorách VÝMĚNÍK1.

Beseda o psychologii – ve čtvrtek 19.3. od 19:30 v prostorách VÝMĚNÍK1 proběhne beseda vztahující se k norskému snímku Autoportrét o umělkyni Lene Marie Fossen bojující s anorexií, která na tuto nebezpečnou nemoc zemřela. Tématem anorexie nás provedou studenti PF JČU.

Pavla Heyduková, která je i zároveň koordinátorka doprovodných aktivit, dodává, že “festival utváří nejen projekce kvalitních snímků, jeho nedílnou součástí je také kvalitní a bohatý doprovodný program, jímž cílíme na prohloubení zážitku jednotlivých dokumentů. Dáváme důraz na tzv. sociální impakt, tedy snažíme se volit takové aktivity, které prohloubí zážitek a zároveň naše diváky vzdělá, aktivizuje a obohatí je.”

Fotografie

Vyhledávání v databáziVyhledávání v kalendáři

TOPlist