Hadí muž a tanečnice / Bosé nohy a jiné zajímavosti

Organizátor: Dům Štěpánka Netolického, Alšova jihočeská galerie
Místo konání: Dům Štěpánka Netolického, Masarykovo náměstí 89, 379 01 Třeboň
Datum: Od: 10.11.2017 17:00
Do: 04.02.2018 00:00
Žánr: Výtvarné umění | výstava
Město: Třeboň
Okres: Jindřichův Hradec
Kraj: Jihočeský kraj

Popis akce

Hadí muž a tanečnice / Bosé nohy a jiné zajímavosti
Podoby manéžové, varietní a potulné zábavy ze sbírek Alšovy jihočeské galerie

11. 11. 2017 – 4. 2. 2018, Dům Štěpánka Netolického, Masarykovo náměstí 89, Třeboň

Vernisáž: 10. 11. 2017 od 17:00 hodin

Komedianti a loutková divadla, kolotoče, střelnice a další zábavné atrakce jako varieté, kabarety a cirkusová vystoupení přitahují svou pestrostí a rozmanitostí již celá staletí. Představují fascinující svět plný neočekávaných okamžiků. Jsou místem, kde je v přímém kontaktu staré a nové, krásné a ošklivé, vysoce umělecky ceněné a pokleslé. V prostoru plném světel, zvuků a vůní, kde na malou chvíli může čas plynout všemi směry. V oblasti, kde v nepopsatelných momentech dochází k porušování optických a gravitačních zákonů, mezi všemi těmi kočovnými umělci, je jednotícím prvkem a hlavním smyslem maximálně zabavit diváka.

Prezentace sbírkových předmětů Alšovy jihočeské galerie připomene mimo jiné mědiryt Loutkové divadlo švýcarského malíře, grafika a básníka Salomona Gessnera (1730–1788), kolorované mědirytiny z prostředí zábav a slavností převážně ve Vídni působícího kreslíře a ilustrátora Johanna Christiana Schoellera (1782–1851), satirické mědirytiny s divadelními výjevy dle předloh anglického rytce a karikaturisty Williama Hogartha (1697–1764) nebo barevné neoklasicistní mezzotinty Johna Raphaela Smitha (1751–1812). Ucelenější představu doplňují jemné výtvarné práce na motivy potulného a loutkového divadla v dřevorytech Vladimíra Silovského (1891–1974) nebo ukázky z tvorby Bohuslava Reynka (1892–1971). Právě lidové loutkářství a komediantství je úzce provázáno se vznikem cirkusů. Rozličné spolky, nejčastěji loutkářské rodiny, navazující na tradice a zvyky středověkého kejklířství a především na prvky commedia dell'arte, začínají do svých představení zapojovat různá pohybová a gymnastická vystoupení. Umělecký výkon, založený na mimořádné tělesné zdatnosti nebo odvaze, zaznamenaný v dílech výrazného představitele české avantgardy Františka Tichého (18961961), nabízí zajímavý pohled do prostředí plného klaunů, artistek, žonglérů a krasojezdkyň. Umění balancování (např. provazochodectví) zachycené v cyklu Lidé V. nalezneme také v kompozicích Oresta Dubaye (19192005), jenž se řadí k nejvýznamnějším slovenským grafikům 20. století. Tento akrobatický styl, spočívající v udržení rovnováhy, výborně vystihuje syrově pojatá malba Z vysoka Františka Hudečka (1909–1990), člena Skupiny 42. Další podoby ekvilibristických a krotitelských dovedností doplňuje lept Psí cirkus Antonína Majera (18821963) nebo Cirkus Emila Kotrby (19121983). Zájem o prostředí maringotek a šapitó se rovněž z velké části objevuje v malířské a grafické tvorbě Jana Rambouska (18951976). Podobnou tematiku reflektuje ve své výtvarné činnosti Alois Moravec (1899–1987), Karel Štěch (1908–1982) a řada dalších. Kubisticky ztvárněná figura Kouzelník v barevné litografii Františka Grosse (19091985) nebo linoryt Tanečnice Karla Teigeho (19001951), který se významně podílel na formování českého poetismu a surrealismu, rozšiřují expozici o náměty z kabaretních a varietních představení. Cirkusová a podobná vystoupení dosahují největšího rozvoje na přelomu 18. a 19. Století a následně v 70. letech 20. století, kdy dochází k postupnému propojování různých divadelních prvků s těmi manéžovými. Akrobatky, tanečníci a žongléři se stávají herci, herci přijímají role eskamotérů, atp. Vývoj v této oblasti pokračuje i v současné době a jistě nabídne mnohá nová překvapení. A kolotoče? Jak se zdá, tak se stále točí a zatím nedokážeme ani dohlédnout, jaké nové podoby zábavy nás v této oblasti čekají na počátku a v průběhu 21. století.

Výběr ze sbírkového fondu Alšovy jihočeské galerie představí návštěvníkovi výstavy kolekci obrazů, kreseb, grafiky, plastiky a také keramiky. Soubor, který čítá více jak padesát uměleckých předmětů od 18. století přes postmodernu až po konec 20. století, nabídne poutavý pohled do způsobu života lidí stěhujících se soustavně z jednoho místa na jiné za účelem produkce zábavných atrakcí a obživy. Mimo výše zmíněné výtvarníky budou na výstavě zastoupena umělecká díla od Adolfa Borna, Bedřicha Stefana, Bohumila Dobiáše, Františka Muziky, Jana Kodeta, Josefa Čapka, Rudolfa Kremličky a mnoha dalších.

David Kubec a Miroslav Růžička, kurátoři výstavy

Doprovodný program:

18. 11. 2017 / 15:00 hod. / Komentovaná prohlídka
Komentovaná prohlídka ke stejnojmenné výstavě provede návštěvníky uměleckými směry od 18. století až po současnost a seznámí diváky s historií lidového loutkářství, cirkusu a jiných potulných zábav a atrakcí. Výstavou Vás provede kurátor David Kubec, vedoucí úseku prezentace a ochrany sbírek AJG.

9. 12. 2017 / 15:00 hod. / Komentovaná prohlídka
Komentovaná prohlídka Potulné zábavy v obrazech AJG, seznámí zájemce s varietním prostředím a souvisejícími uměleckými předměty, zastoupenými ve sbírce AJG. Zároveň přiblíží osudy konkrétních umělců a jejich vztahu k dané tematice. Výstavou Vás provede Dita Pfeferová, kurátorka obrazů AJG.

13. 1. 2018 / 14:00 – 17:00 hod. / Výtvarná dílna
Co vše můžeme najít v manéži, varieté či divadle? Tematicky zaměřená výtvarná dílna, na které si vytvoříte vlastní svět dramatu plný kulis, herců, loutek, akrobatů, tanečnic a dalších postav a rekvizit, jež mohou být součástí velkých i malých představení. Přijďte si vyzkoušet prostorovou tvorbu doplněnou o kombinované techniky, vyrobit vlastní divadelní scénu a mnohé další s lektory edukačního oddělení AJG.

20. 1. 2018 / 10:00 hod. / Divadelní představení
Divadelní představení O Psu Pes, kombinující loutkové divadlo s živými herci, je určeno všem milovníkům psů a blues. Příběh o pejskovi jménem Pes odloženém na skládce není jen o cestě za domovem a přátelstvím, ale také příběhem o tom, jak může takové zvíře doma přispět k lepším vztahům mezi členy lidské rodiny a silou psí oddanosti i paličatosti udělat z jedné ukřičené, rozmazlené holčičky láskyplnou a pečující paničku. Hrají Marie Švestková a Marek Menšík.

27. 1. 2018 / 14:00 – 17:00 hod. / Cirkusová škola
V pohybové dílně plné ekvilibristiky se zájemci naučí zábavnou formou využít různé cviky a další žánrové prvky, které využívají při svých představeních cirkusoví umělci. Přijďte zažít vzrušující a napínavé odpoledne s akrobacií, žonglováním a klauniádou pod lektorským dohledem Vyacheslava Nechunaeva.

3. 2. 2018 / 15:00 hod. / Komentovaná prohlídka
Komentovaná prohlídka Štětcem po manéži, poodhalí návštěvníkovi malířské a kreslířské zaujetí pro pouliční a alternativní formy dramatického umění a podrobně se zaměří na různorodá výtvarná pojetí a styly. Výstavou Vás provede Miroslav Růžička, vedoucí oddělení prezentace sbírek a kurátor grafiky a fotografie AJG.

Fotografie

Vyhledávání v databáziVyhledávání v kalendáři

TOPlist