GALERIE MARIÁNSKÁ: Barbora Bálková – ODVRÁCENÁ STRANA RÁJE

Organizátor: Galerie Mariánská České Budějovice
Místo konání: GALERIE MARIÁNSKÁ, Pražská třída 1, 370 04 České Budějovice
Datum: Od: 19.02.2016 10:00
Do: 31.05.2016 20:00
Žánr: |
Město: České Budějovice
Okres: České Budějovice
Kraj: Jihočeský kraj
Cena: Vstupné: základní  70 Kč / dospělí, zvýhodněné 50 Kč / žáci, studenti (s dokladem o denním studiu, ISIC, IYTIC, EURO 26, průkazkou na dopravu,  studijním průkazem), ZTP (s platnou průkazkou), senioři nad 65 let, skupinové 60 Kč / os. / 4 a více osob, rodinné 190 Kč / 2 rodiče + děti roční 990 Kč (členství v Klubu přátel GM, platnost 1 rok od data zakoupení). Děti do 6ti let a pedagogové doprovázející školní skupiny zdarma.

Popis akce

Od 19. 2. do 31. 5. 2016 si návštěvníci Galerie Mariánská mohou prohlédnout novou expozici Barbory Bálkové rodačky z Českých Budějovic. Výstava Odvrácená strana ráje se prostřednictvím fotografií a prostorových instalací ptá po smyslu utrpení v lidském životě, po kontaktu s bolestí, kterou lze vnímat jako jednu z jistých cest ke skutečnému posunu někam hlouběji, k jemnějšímu citu, k lásce, sebe přijetí, k Bohu, k ráji – podle toho, jak si mohou různí lidé toto splynutí s dokonalým vykládat a jak ho nazývají. Když přímo netrpíme, ale přemýšlíme o vlastním či cizím utrpení a zpovzdálí se ho účastníme – a pokud jsme schopni ho uchopit, následuje katarze, která nám pomáhá uvědomit si, co se vlastně stalo. Posunout se dál.

Vystavená díla reflektují několik okruhů, kdy je lidské jednání původně motivováno ideou individuálního či kolektivního „dobra“, ale kdy v realizaci té určité vize mohou vzniknout ucelené společenské systémy nebo tolerované vzorce chování, v nichž je „dobro“ postavené často na pomatených hodnotách, jež mohou vyústit v život na úkor druhého, v jeho utrpení, strádání či smrt nebo také ohrožení prostředí, v němž žijeme.

Naše tendence vytvářet si ráj se tak mohou stát peklem pro jiné a nakonec v důsledku opět i pro nás. Průvodci na cestě do tohoto pekelného ráje jsou vedle ideologie také pomatenost, egoismus a nejčastěji – prachobyčejná lenost.

Barbora Bálková je ale přesvědčena, že svět je založen spíše na principech kreativního růstu, že bez pozitivních kvalit nic nespěje ke zrodu, k vývoji, ani trvání. I lidské konání vnímá jako primárně naprogramované k inklinaci k dobru. Doufá proto, že i negativní zkušenost může zafungovat jako odrazový můstek k pozitivní změně.

Jakoby člověk musel nejprve ztratit ráj, aby ho mohl zase najít.

Kurátorkou této výstavy je Blanka Chocholová z Archiv B&M Chochola.
www.galerie-marianska.cz

Fotografie

Vyhledávání v databáziVyhledávání v kalendáři

TOPlist