ElementΔSklo – Matérie fantazie/Historie za sklem

Organizátor: Muzeum Vysočiny Třebíč ve spolupráci s partnery v jižních Čechách a Dolním Rakousku
Místo konání: Oblastní galerie Vysočiny v Jihlavě, Masarykovo náměstí 24, Jihlava
Datum: Od: 13.05.2021 10:00
Do: 15.08.2021 18:00
Žánr: Výtvarné umění | výstava
Město: České Budějovice
Okres: České Budějovice
Kraj: Jihočeský kraj

Popis akce

Element sklo. Pod tímto názvem připravilo Muzeum Vysočiny Třebíč ve spolupráci s partnery v jižních Čechách a Dolním Rakousku unikátní projekt věnovaný historii i současnosti místní sklářské výroby. Oblastní galerie Vysočiny v Jihlavě od 11. 5. do 15. 8. 2021 hostí výstavu Matérie fantazie, která představí instalaci autorské tvorby sklářských výtvarníků, design a výrobu, ale také práce studentů specializovaných středních škol. Instalované objekty zahrnou jak čiré, tak broušené duté sklo, osvětlovací tělesa, nebo jedinečné tavené plastiky.

Výstavní projekt má ještě druhou část s názvem Historie za sklem, která měla být přístupná pro zájemce o historické sklo od dubna do srpna 2021 na Hradě Ledeč nad Sázavou. Tato část výstavy v Ledči nad Sázavou zatím zůstává zavřená z důvodu zákazu skupinových prohlídek. Aktuální informace k otevření budou k dispozici na webu www.sklonavysocine.cz

Pokud to podmínky umožní a bude zpřístupněna i tato část, návštěvník se zde dozví nejen o technice výrobě skla, ale také o módních vlivech a oblíbených výrobcích v různých obdobích až do současnosti. Součástí výstavy jsou také osudy několika sklářských rodů pohybujících se mezi Čechami a Rakouskem. Vystavené předměty jsou ukázkou vývoje od gotické číšky až po průmyslově vyráběné lustry. Zajímavostí jsou mimo jiné třeba skleněné páteříky oblasti Pacovska. Zejména mladší návštěvníci ocení dioramatické ukázky z prostředí sklářských hutí a brusíren.

Jste srdečně zváni.

Odkaz na video výstavy: https://www.youtube.com/watch?v=iPwl8-lO7dI 

Výstavní projekt je realizován v rámci projektu ATCZ59 Mezinárodní kulturní platforma I-CULT, který je spolufinancován v rámci programu přeshraniční spolupráce INTERREG Rakousko – Česká republika.

 

Fotografie

Vyhledávání v databáziVyhledávání v kalendáři

TOPlist