BACHŮV VARHANNÍ PODZIM 2015

Organizátor: Sdružení moravské kultury o.p.s., Lidická 48, 602 00 Brno
Místo konání: katedrála sv. Mikuláše Ulice Černé věže, České Budějovice
Datum: Od: 06.10.2015 19:30
Do: 30.10.2015 00:00
Žánr: Hudba | festival
Město: České Budějovice
Okres: České Budějovice
Kraj: Jihočeský kraj

Popis akce

Vl. ročník přehlídky varhanní hudby 2015

S hosty z Rakouska, Polska, Itálie, Německa a samozřejmě České republiky se stává Bachův varhanní podzim jedním z nejvýznamnějších varhanních projektů ve střední Evropě. Posluchači mají možnost slyšet za jediný měsíc devět varhaníků z pěti národů na jedenácti různých místech ve dvou různých zemích.

Luxusní mistrovské kurzy na JAMU a koncerty dětských sborů představují dobrou investici do budoucnosti. Varhanní exkurzí do Zwettlu rozšíříme nejen své experimentální zkušenosti s rakouským pivem, nýbrž poznáme především zajímavé barokní varhany v nádherném klášterním komplexu.

Poprvé s festivalem spolupracuje Jihočeská filharmonie pod taktovkou charizmatického Václava Talicha. Poklady barokní varhanářské školy u minoritů v Brně a v Doubravníku svědčí o typicky moravské sladkosti zvuku. Festival se rozroste i do jiných krajů České republiky – Praha, Jablonné v Podještědí a České Budějovice přispívají svými klenoty novějších varhanářských trendů. Středobodem koncertních programů je Johann Sebastian Bach, skladatel, který jedinečným způsobem dokázal snoubit matematiku s hudbou, řád s citem, konstrukci se svobodou. Některé barokní nástroje nedovolí hrát Bachovou náročnou hudbu, která počítá s velkým pedálem a velkým technickým vybavením. V takových případech je záměrem dramaturgie i interpretů ukázat vlivy na Johanna Sebastiana Bacha anebo stopy, které zanechal v dílech jiných skladatelů až do současnosti.

V roce 2015 překročíme hranice do Rakouska (barokní Stift Zwettl) a do jihočeského a libereckého kraje. Hudebním poslancem Brna se stává také česká metropole, která jedno odpoledne bude hostovat na nově postavených varhanách v severoněmeckém stylu. Mezi festivalové hosty patří profesor vídeňské hudební univerzity Pier Damiano Peretti, který jako jediný Ital vyhrál první cenu ve slavné anglické varhanní soutěži St.  Albans. Pozvání přijal prominentní polský sólista Marek Toporowski a temperamentní varhaník Marco Paolacci, který pravidelně spolupracuje například s vídeňskými Sängerknaben. Osvěžujícím živlem bude saxofonista a klarinetista Christian Leitherer, který svým šarmem a talentem okouzlí i ty nejzarytější nepřátele klasické hudby.

Letošní ročník testuje odvážnou myšlenku, podle které by se do budoucna stal říjen měsícem varhanní hudby po celé České republice. Staňte se patrony tohoto růstového záměru – podpořte nás návštěvou koncertů a potěšte svoji duši souzněním sakrálního prostoru a nádherného nástroje.

Barbara Maria WILLI
programová ředitelka festivalu

Program:

6.10. – BRNO - kostel Nanebevzetí Panny Marie, od 19:30, úterý
Pier Damiano PERETTI (Wien)
Jediný Ital, který vyhrál slavnou anglickou soutěž St. Albans.

8.10. – BRNO - kostel Sv. Augustina, od 19:30, čtvrtek
Jiří Kovář (Veselí nad Moravou)
Dětský sbor Brno (um. vedoucí Valeria Maťašová)
Dětské hlasy a výrazný mladý varhaník namixují koktejl krásy a naděje.

9.10. – PRAHA - chrám U Salvátora, od 17:00, pátek
Pier Damiano PERETTI (Wien)
Prominentní profesor vídeňské hudební univerzity, skladatel, zvukový mág poprvé v Praze.

13.10. – BRNO - kostel Nanebevzetí Panny Marie, od 19:30, úterý
Marco PAOLACCI (Zwettl)
Dynamický italský varhaník a titulární varhaník slavných rakouských varhan ve Stiftu Zwettl.

15.10. – BRNO - Minoritský kostel, Brno, od 19:30, čtvrtek
Dětský chrámový sbor SERAFIN, Karel Tomek
Dětský sbor KANTILÉNA, Veronika Hrůzová
Barbara Maria WILLI, varhany a varhanní pozitiv
Explozivní kreativita Karla Tomka, rozkošné dětské hlasy vedené Veronikou Hrůzovou a zvuková fantazie Barbary Marie Willi – perfektní odpočinek od starostí běžného dne.

16.10. – BRNO - bazilika Nanebevzetí Panny Marie, od 19:30, pátek
Petr KOLAŘ
Mezinárodně uznávaný improvizátor, zkušený varhaník a temperamentní interpret rozpálí ohňostroj hudebních nápadů na dvou atraktivních varhanách v působivé bazilice.

17.10. - STIFT ZWETTLklášter, Rakousko (AT), od 14:00, sobota
Barbara Maria WILLI
Slavný klášter Zwettl je perlou mezi rakouskými konventy a skrývá jedny z nejkrásnějších barokních varhan z Egedacherovy dílny. Nechte se unést pohádkovou atmosférou baroka a užijte si souznění mezi architekturou, hudbou a gurmánstvím.

18.10. – DOUBRAVNÍK - Varhany Výmoly, od 14:00, neděle
Robert HUGO (Praha)
Prominentní pražský varhaník šije exkluzivní programu na míru slavným moravským varhanám.

19.10. - Č. BUDĚJOVICE - katedrála sv. Mikuláše, od 19:30, pondělí
Zdeněk NOVÁČEK, varhany
Jihočeská filharmonie, Václav TALICH
Václav Talich vede Jihočeskou filharmonii k novým břehům a Zdeněk Nováček se k jízdě po rozbouřených řekách připojuje monumentálností Riegrových varhan.

20.10. – BRNO - kostel Nanebevzetí Panny Marie, od 19:30, úterý
Barbara Maria WILLI
BRNO BAROQUE, Anna Fusek
Zdeněk SVOZIL, housle
Vivaldi a varhany? Rozhodně ano! M. Sojka jakožto jediný český žák Johanna Sebastiana Bacha? Stojí za poznání. Zralost, mladistvý elán, mezinárodní nadhled – to bude dynamický dialog Barbary Maria Willi, Anny Fusek a orchestru Brno Baroque.

22.10. – JABLONNÉ - bazilika sv. Zdislavy, Jablonné v Podještědí, od 19:30, čtvrtek
Marek TOPOROWSKI (Katowice)
Významný polský varhaník s něhou a smyslem pro barvy je žádaným interpretem po celé Evropě a představí nový, inteligentní přístup k varhanní hudbě.

27.10. – ZNOJMO - kostel sv. Václava a Nanebevzetí Panny Marie, od 19:30, úterý
Pavel Černý (Praha, Brno)
Vzácné historické varhany v Louckém klášteře rozezní Pavel Černý zkušenou, stylově jistou a technicky fascinující hrou.

30.10. – BRNO - Červený kostel, od 19:30, pátek
Christian LEITHERER, historický saxofon
Barbara Maria WILLI, varhany
Německý klarinetista a saxofonista přinese poprvé svůj nádherný historický saxofon LADYFACE do Brna – příznivci kultivovaných dobrodružství přijdou na své filmovou hudbou, netradičním pohledem na Bacha a hloubkou hudby Šostakoviče.

Fotografie

Vyhledávání v databáziVyhledávání v kalendáři

TOPlist