Alšova jihočeská galerie / Veronika Holcová / Luboš Plný

Organizátor: Alšova Jihočeská galerie
Místo konání: Alšova Jihočeská galerie, Wortnerův dům, U Černé věže 22, České Budějovice
Datum: Od: 21.01.2022 09:00
Do: 24.04.2022 17:00
Žánr: Výtvarné umění | výstava
Město: České Budějovice
Okres: České Budějovice
Kraj: Jihočeský kraj

Popis akce

Zveme vás do Wortnerova domu na zahájení výstav, na kterých se představí dva významní čeští autoři. Kromě toho, že oba tvůrci jsou etablovanými umělci jak na české scéně tak i v zahraničí, mají společnou historii na Akademii výtvarných umění v Praze. Potkávali se tam ovšem v opačných rolích, Veronika Holcová byla studentkou a Luboš Plný byl modelem, podle kterého se cvičila kresba aktu.

Veronika Holcová (*1973, Praha) patří k výrazným umělcům střední generace. Na pražské Akademii výtvarných umění prošla respektovanými ateliéry Jitky Svobodové, Bedřicha Dlouhého, Vladimíra Kokolii a Vladimíra Skrepla. Již od devadesátých let 20. století poutala pozornost tvorbou vymykající se tehdejší standardní výtvarné produkci. Na kulturní scéně se pohybuje od roku 1994, kdy byla účastna četných skupinových i sólových výstav v České republice i v zahraničí. Je zastoupena ve významných státních i soukromých sbírkách.

Luboš Plný (*1961, Česká Lípa) náleží k výrazným autorům, kteří jsou stále mnohem známější v zahraničí než v České republice. Je autodidaktem, který je asociován s fenoménem Art brut, i když on sám se vůči němu oprávněně vymezuje. Legendou se stal především v okamžiku, kdy poté, co nebyl přijat ke studiu na pražskou Akademii výtvarných umění, začal zde pracovat jako model, v té době se poprvé potkává i s Veronikou Holcovou. Díla Luboše Plného se nacházejí v prestižních zahraničních galeriích (například Centre Pompidou) a je zastupován francouzskou Galerie Christian Berst.Výstavy budete moci zhlédnout od 21. 1. 2022 do 24. 4. 2022, denně od 9:00 do 17:00 hodin ve Wortnerově domě v Českých Budějovicích, U Černé věže 22.

Více na stránkách AJG: https://www.ajg.cz/probihajici-vystavy/veronika-holcova.html

Vyhledávání v databáziVyhledávání v kalendáři

TOPlist