Alšova jihočeská galerie – Kouzlo křehkosti

Organizátor: Alšova jihočeská galerie
Místo konání: Wortnerův dům, U Černé věže 22, České Budějovice
Datum: Od: 10.11.2016 09:00
Do: 22.01.2017 18:00
Žánr: Výtvarné umění | výstava
Město: České Budějovice
Okres: České Budějovice
Kraj: Jihočeský kraj
Cena: rodinné vstupné 70 Kč, základní vstupné 50 Kč, snížené 30 Kč

Popis akce

Ještě stále máte možnost navštívit výstavu AJG s názvem Kouzlo křehkosti / Výběr plastik ze sbírek AJG. Výstava je otevřena do 22. 01. 2017, denně 9.00 – 18.00, Wortnerův dům, U Černé věže 22, České Budějovice

V pořadí již čtvrtý výstavní projekt v SU_TERÉNu AJG představuje cyklus Skryté obzory, který je zcela věnován fenoménu výtvarné tvorby žen. Aktuální prezentace je příležitostí spatřit v jedné společnosti umělecká díla významných českých sochařek, jako jsou Eva Kmentová, Hana Wichterlová, Marta Jirásková, Mary Duras, Věra Janoušková nebo Zdena Fibichová.

Kouzelná křehkost některých soch z kolekce moderního a současného umění, motiv a odlišný výběr nabízí pestrý přehled různých tvůrčích přístupů a znovu připomíná význam sochařské práce Aleny Honcové, Ellen Jilemnické, Růženy Raflové nebo drobné dekorativní plastiky Karly Vobišové a Vlasty Studnové. V následném kontextu umožňuje sbírkový fond AJG prezentovat skulptury a plastiky (které byly po dlouhý čas schovány v depozitářích) ve zcela nových a jiných souvislostech.

Člověk rád dělí věci na dobré a špatné a stejně tak je tomu i s uměním. V meziválečném období a v době minulého totalitního režimu nebylo volné a hlavně otevřené výtvarné jednání některých umělkyň přijímáno s nadšením laické a už vůbec ne odborné veřejnosti a bylo tak mnohdy pro nepochopení zakazováno či jinak degradováno. To některé výtvarnice vedlo k přesměrování na zcela jiné výrazové médium, pokud to bylo v daný okamžik možné, nebo svoji kreativní činnost na velmi dlouhou dobu přerušily či nedobrovolně ukončily.

Ačkoliv vynalézavost, důmysl a výtvarná aktivita některých sochařek v mnoha ohledech předběhla jejich tehdejší kolegy sochaře, není cílem této výstavy hledat rozdíl mezi ,,ženským'' a ,,mužským'' pojetím sochařství, neboť obě tyto kategorie (soustavně a vzájemně na sebe působící) jsou zcela samostatné a svébytné. A i když je z této perspektivy výstava doplněna malým srovnáním sochařských a partnerských dvojic Eva Kmentová – Olbram Zoubek, Hana Wichterlová – Bedřich Stefan a dalšími, není na vybrané téma prvotně nahlíženo z hlediska genderového diskurzu. Záměrem výstavy je specifické přiblížení určité umělecké činnosti. Je připomenutím nezastupitelnosti elementu ženského sochařství a rekapitulací akviziční činnosti AJG z let 1958–2014.

Více zde: http://www.ajg.cz/vystavy2/kouzlo-krehkosti/

Fotografie

Vyhledávání v databáziVyhledávání v kalendáři

TOPlist