Alšova jihočeská galerie – JAKUB JANOVSKÝ | BETONOVÁ ZAHRADA

Organizátor: Alšova Jihočeská galerie
Místo konání: Alšova Jihočeská galerie
Datum: Od: 07.05.2022 15:00
Do: 05.06.2022 00:00
Žánr: Výtvarné umění | výstava
Město: Hluboká nad Vltavou
Okres: České Budějovice
Kraj: Jihočeský kraj

Popis akce

Srdečně Vás a Vaše přátele zveme na slavnostní křest knihy Betonová zahrada, která vznikla u příležitosti výstavy: JAKUB JANOVSKÝ | BETONOVÁ ZAHRADA.

Slavnostní křest a koncert skupiny Zdivočelí koně se bude konat v sobotu 7. května od 15:00 v prostorách Zámecké jízdárny.

Úvodní slovo pronesou autor výstavy Jakub Janovský a kmotra knihy Monika Načeva.

Kniha Betonová zahrada představuje díla Jakuba Janovského v širším monografickém záběru a vznikla v grafické úpravě Zuzany Lednické ze Studia Najbrt. Autoři textů jsou kurátor Petr Vaňous, Uwe Goldenstein a Barbora Bírová společně s Jakubem Janovským.
|
Zdivočelí koně
Jedná se o další hudební projekt Moniky Načevy, který nese název Zdivočelí koně, podle jedné básně Pavla Zajíčka, kterou právě Načeva se svou stávající kapelou zhudebnila. Ke zhudebnění vybrala autorka básně umělců, kteří byli pronásledovaní minulým režimem, z let 60. - 80., jako jsou Ivan Martin Jirous, Pavel Zajíček, Vladimíra Čerepková, Václav Hrabě, ale i méně známých jako je Věra Jirousová nebo Šárka Smazalová.
|
Jakub Janovský (*1984), absolvent pražské AVU (Ateliér kresby prof. Jitky Svobodové), pracuje ve své figurativní tvorbě s aspekty osobní a kolektivní paměti. Jeho autorská výpověď je svědectvím poslední generace narozené ještě v totalitním Československu, jejíž zkušenost souvisí s atributy socialistického životního stylu, s jejich přetrváváním a rozpadem v devadesátých letech. Výstava nazvaná Betonová zahrada sice odkazuje na slavný román britského spisovatele Iana McEwana, naplňuje však zcela jiný obsah, kterým je ironizující i melancholická reflexe dětství a dospívání ve specifickém prostředí panelového sídliště, jež má vliv na formování dětského světa v různých vrstvách jeho projevů. V Alšově jihočeské galerii je k vidění průřez klíčových děl Jakuba Janovského, včetně prací, které vznikly přímo pro výstavu. Kurátorem výstavy je Petr Vaňous.

jakubjanovsky.com
|
Výstavu mohou návštěvníci zhlédnout do 5. 6. 2022, otevřeno denně, březen – duben 9:00 – 16:00, květen – červen 9:00 – 18:00.

Fotografie

Vyhledávání v databáziVyhledávání v kalendáři

TOPlist