ALŠOVA JIHOČESKÁ GALERIE – ILJA REPIN A RUSKÉ UMĚNÍ

Organizátor: Alšova jihočeská galerie
Místo konání: Alšova jihočeská galerie v Hluboké nad Vltavou, Zámecká jízdárna
Datum: Od: 26.06.2015 09:00
Do: 27.09.2015 18:00
Žánr: Výtvarné umění | výstava
Město: Hluboká nad Vltavou
Okres: České Budějovice
Kraj: Jihočeský kraj
Cena: Vstupné: základní 40 Kč rodinné 120 Kč snížené 20 Kč děti do 6 let zdarma  

Popis akce

Výstavní projekt představí přibližně 150 obrazů ze sbírek Galerie výtvarného umění v Náchodě, Národní galerie v Praze, Galerie výtvarného umění v Ostravě, Sbírky Pražského hradu, Galerie hlavního města Prahy a dalších. Kromě exponátů z českých sbírek počítáme i se zápůjčkou dvou významných obrazů I.Je. Repina (nebo V.M. Vasněcova) ze sbírky Státní Treťjakovské galerie v Moskvě.

Výstava by měla ukázat ruské výtvarné umění v základních etapách jeho vývoje. Právě na příkladu obrazů první poloviny 19. století, kterých není v českých sbírkách mnoho, přiblížíme historii stavby Petrohradu a tvorbu některých ruských malířů z období klasicismu, sentimentalismu a romantismu.

Nejpodrobněji bude veřejnosti představena druhá polovina 19. století a první polovina století dvacátého. Ústřední postavou zde bude osobnost Ilji Jefimoviče Repina (1844–1930), jehož zastoupení v českých sbírkách vyniká nejen kvantitou, ale i kvalitou. Ještě za života tohoto umělce se na území Čech nacházela největší kolekce jeho prací mimo Rusko. Stěžejními díly budou dvě nejvýznamnější Repinovy práce, které pocházejí z pozdního období jeho tvorby. Jedná se o obrazy Křížové procesí v dubovém lese (1877–1924) a A.S. Puškin v lyceu 8. ledna 1815 recituje svou poému Vzpomínky v Carském Sele (1911). Dále pak budou vystavena díla takových umělců, jako byli I.I. Šiškin, A.P. Bogoljubov, V.D. Orlovskij, A.A. Kiselev, Ju.Ju. Klever st, E.Ja. Šanksová, V. A. Serov a další. Z konce 19. a počátku 20. století budou představeny málo známé práce G.K. Kravčenko-Guka, A.A. Aleksandrova aj. Část věnovaná ruským malířům – emigrantům, žijícím v meziválečném Československu a v Evropě vůbec, bude obsahovat obrazy takových osobností, jako byli  K.A. Korovin, A. Je. Jakovlev, N.A. Benois, G.A. Musatov, N.M. Rodionov, A.R. Solovjov a další.

Cílem AJG je představit návštěvníkům výstavy vývoj ruského umění, jeho stylů a směrů, jednotlivé umělecké školy a tvorbu řady ruských umělců. Součástí výstavy bude rozsáhlý vzdělávací program, částečně tvořený komentovanými prohlídkami a přednáškami a další doprovodný kulturní program (koncerty, literární večery atd.).

Kurátoři | PhDr. Julie Jančárková (Slovanský ústav AV) | Mgr. Vlastislav Tokoš (GVU Náchod)

Fotografie

Vyhledávání v databáziVyhledávání v kalendáři

TOPlist