Provaznické muzeum Deštná

Popis subjektu

Expozice…
Muzeum je ve dvou místnostech o celkovém rozměru 100 m2 a je zde cca 260 exponátů. Většina zdejších strojů a dalších exponátů je během prohlídky uváděna do provozu.
Návštěvníci shlédnou staré řemeslné postupy tradiční výroby provazů, popruhů, rohožek a sítí pomocí originálních nástrojů a na dobových provaznických strojích. Jedná se například o pletací stroj, jeden z nejstarších u nás, dále o stáčecí stroj ve stáří 80-100 roků, na kterém se vyrábí stáčené šňůrky, 80 roků stará zkoušečka pevnosti provazů, více jak 100 roků starý stroj na předení a stáčení provazů. Dále jsou zde praktické ukázky zpracování lnu, síťování, výroba klubíček na ručním stroji, ukázka, jak se dříve pracovalo, když ještě nebyla elektřina a používaly se transmise (pohon vodou a párou), a podobně. Také část soukenického a tkalcovského řemesla. Vystaveny jsou ochranné sítě proti mouchám na koni (polystyrénového koně vyráběla pražská televize ve svých dílnách) a mnohé další provaznické a tkalcovské výrobky historické i novější.
Ukázky jsou zvláště poučné pro školní výpravy, kterých sem zajíždí poměrně velká část.

Pro nezasvěceného je jen těžko představitelné množství práce, kterou mistr Klik věnoval a věnuje uchování, udržování v provozuschopném stavu, vyhledávání, získávání, ošetřování a prezentování historických výrobních nástrojů a strojů a uchování a prezentaci starých řemeslných postupů Rozhodně si zaslouží naši pozornost a veřejné uznání, aby ani v budoucnosti nebylo ztraceno a promarněno.

Informace o subjektu

Kontaktní informace

Jméno: Karel Klik
Mobil: +420 723 518 377
E-mail: provaznickemuzeum@destna.cz
Webové stránky: www.provaznickemuzeum.destna.cz
Poznámky: Provoz muzea… Muzeum je otevřeno v sezoně (1.5.-30.9.) denně kromě pondělí od 9,30 do 17,00 hod. (začátek poslední prohlídky nejpozději v 16,00 hod.) v ostatní době na objednávku. Autobusové výpravy na objednávku. Doba trvání prohlídky: 45 – 60 minut Vstupné: 50,- Kč a snížené 20,- Kč

Adresa

Ulice: Náměstí Míru 95
PSČ: 378 25
Město: Deštná
Okres: Jindřichův Hradec
Kraj: Jihočeský kraj

Kategorie umělce

  • Prostory | Muzeum

Vyhledávání v databáziVyhledávání v kalendáři

TOPlist