Muzeum středního Pootaví Strakonice

Popis subjektu

Muzeum středního Pootaví Strakonice

Muzeum založené v roce 1894 spravuje stálé expozice v prostorách strakonického hradu a od roku 2008 také unikátní areál vodního mlýna v Hoslovicích.

V současné době prochází strakonický hrad rozsáhlou rekonstrukcí, v jejímž rámci budou  vybudovány jedinečné expozice dud a dudáctví, historie textilní výroby, zbraní a motocyklů značky ČZ a Suverénního řádu maltézských rytířů. Rekonstrukce je spolufinancována z prostředků IROP, MMR a Jihočeského kraje v Českých Budějovicích a bude ukončena v červnu 2021. Návštěvníci do té doby mohou navštívit prostory černé kuchyně, aktuální výstavy a vystoupat na vyhlídkovou věž Rumpál.

Vodní mlýn Hoslovice

17 km od Strakonice v obci Hoslovice naleznete unikátně zachovaný vodní mlýn na horní vodu. Tuto národní kulturní památku tvoří 3 stavby – budova mlýna, stáj s roubeným chlévem a stodola s přístavkem. Objekty mají doškové střechy a jsou dobově vybaveny. V budově mlýna si lze prohlédnout dochované funkční mlecí zařízení, sýpku, roubenou světnici, obytnou světnici s pecí a kachlovým sporákem. V technických budovách jsou pak k vidění nejrůznější druhy zemědělského náčiní.

Prohlídka mlýna poskytuje návštěvníkům autentický obraz života na mlýně. To podporuje i etnografická expozice Ze života šumavského Podlesí v budově informačního centra vedle mlýna. Stálá etnografická expozice je věnována životu venkovského lidu, přibližuje průběh zemědělských prací, pěstování a zpracování některých důležitých plodin a chov dobytka. Připomenuty jsou i tradiční pokrmy regionu, skladování a úprava potravin a zvykosloví během kalendářního roku.

Mlýn není jen „mrtvá expozice“, ale jsou to také společenské akce s připomínkou starých řemeslných technik spojených s ochutnávkou tradičních pokrmů a čerstvě upečeného chleba v místní peci.

Otevírací doba:

  • duben-květen/září-říjen: út - ne 9:00 - 16:00 h

  • červen-srpen: denně 9:00 - 17:00 h

Informace o subjektu

Fotografie

Kontaktní informace

Jméno: PhDr. Ivana Říhová, ředitelka
Telefon: +420 380 422 608
E-mail: informace@muzeum-st.cz
Webové stránky: www.muzeum-st.cz

Adresa

Ulice: Zámek 1
PSČ: 386 01
Město: Strakonice
Okres: Strakonice
Kraj: Jihočeský kraj

Kategorie umělce

  • Prostory | Galerie
  • Prostory | Muzeum

Vyhledávání v databáziVyhledávání v kalendáři

TOPlist