Helena Vlanišová

Informace o subjektu

Životopis

*12. září 1951, Vimperk
Její tvorba zahrnuje malbu, grafiku, ilustraci a plastiku. Po absolutoriu na gymnáziu v Berouně studovala Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze u profesorů Zdeňka Sýkory, Lea Vaniše, Ladislava Adamce a národního umělce Cyrila Boudy. Vycházela z díla El Greca, poté Josefa Čapka, dále tvoří samostatně od zátiší ke krajinomalbě, kde je řadu let patrný vliv Lea Vaniše staršího., její celoživotní učitel a manžel, výtvarný umělec a pedagog Karlovy univerzity je zároveň otcem Lea Vaniše mladšího, rovněž výtvarného umělce a spisovatele, jehož raná tvorba kumuluje některé prvky rukopisu Vanišové, ale především vyzrálý výtvarný názor otce Lea Vaniše staršího, rychle však synova tvorba získává další a zcela nový osobitý ráz v kombinaci se studiem literární vědy. Vanišův rukopis je nyní zcela vyzrálý a samostatný, jdoucí specifickým směrem.

Vanišová byla postupně členkou Českého fondu výtvarných umění, Svazu českých výtvarných umělců, Syndikátu výtvarných umělců a doposud Unie výtvarných umělců ČR . Podílela se na celonárodní výstavě Výtvarní umělci životu a míru spolu s Leem Vanišem starším, Vyznání životu a míru, Salónu pražských výtvarných umělců a řadě jiných u nás i v zahraničních zemích (Tokio, USA, Francie, Moskva, Německo).

Vanišová řadu let spolupracovala s galerií Nokturno Praha, galeríí Zlatá ulička Praha, galerií Domu bytové kultury Praha, galerií Letná Praha, U Hybernů apod.. Získala tvůrčí stipendium, jehož výsledky vystavovala v pražském Lidovém domě a v Salonu užitého umění Praha. Poslední výstavy: Bienále drobné grafiky, aukce Praha, Vltavín aj..

Helena Vanišová v současnosti tvoří a žije převážně ve Vlachově Březí, kam z Prahy dojíždí.
zdroj: wikipedie

Kontaktní informace

Jméno: Helena Vlanišová
Mobil: 00420 607 925 351
Webové stránky: vanisova.wu.cz

Adresa

PSČ: 383 01
Město: Prachatice
Okres: Prachatice
Kraj: Jihočeský kraj

Kategorie umělce

  • Umělec | Výtvarné umění

Vyhledávání v databáziVyhledávání v kalendáři

TOPlist