Egon Schiele Art Centrum

Popis subjektu

Vznik Egon Schiele Art Centra - 1992/93 - je dílem soukromé iniciativy tří osob, které se v mimořádné situaci po pádu železné opony mezi východní a západní Evropou velmi zasadily za realizaci myšlenky mezinárodního kulturního centra v jednom z nejkrásnějších renesančních měst Evropy.
Pro plánované kulturní centrum byl jako vhodný zvolen starobylý komplex budov bývalého městského pivovaru ze 16. století. Dle idejí a koncepce Gerwalda Sonnbergera, ve spolupráci se Sergem Sabarskym a Hanou Jirmusovou se podařilo historické budovy, které byly v krajně dezolátním stavu, s mezinárodní pomocí v rekordním čase pouhých jedenácti měsíců, částečně opravit a v listopadu 1993 s výstavou Egona Schieleho zpřístupnit veřejnosti.
Vedle dokumentace o životě a díle Egona Schieleho a celoroční výstavy jeho prací nabízí Egon Schiele Art Centrum na ploše 3.000 m2 výměnné výstavy klasického a současného umění 20. století. V části muzejního komplexu vznikla řada velkorysých ateliérů pro delší studijní a pracovní pobyty mladých umělců z východní i západní Evropy; ateliéry jsou pronajímány ministerstvům kultury nebo uměleckým institucím různých zemí na deset let; k dispozici je též apartmá pro spisovatele. Muzeum doplňuje rozsáhlý muzejní obchod a tradiční kavárna s českými specialitami pro umělce a milovníky umění s odpovídající atmosférou.

Informace o subjektu

Kontaktní informace

Jméno: Hana Jirmusová
Telefon: 00420 380 704 011
Fax: 00420 380 711 191
E-mail: office@schieleartcentrum.cz
Webové stránky: www.schieleartcentrum.cz
Poznámky: Již řadu let jsou v komplexu budov Egon Schiele Art Centra dlouhodobě pronajaty apartmany a ateliery Ministerstvem kultury České republiky, Ministerstvem kultury Rakouska, odborem kultury Hornorakouské zemské vlády, Ministerstvem kultury Spolkové země Hesensko (Německo) a mezinárodním keramickým studiem z Maďarska; tyto jsou paralelně celoročně obsazeny. Výše nájmu se řídí velikostí prostor, délkou nájmu a případnou čekací dobou ukončení renovace. Všechny nájemní prostory se nacházejí v komplexu budov E.S. Art Centra v centru města Český Krumlov, zapsaného na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO, na břehu Vltavy.

Adresa

Ulice: Široká 71
PSČ: 381 01
Město: Český Krumlov
Okres: Český Krumlov
Kraj: Jihočeský kraj

Kategorie umělce

  • Pořadatel | Výtvarné umění
  • Prostory | Galerie

Vyhledávání v databáziVyhledávání v kalendáři

TOPlist